Razgovarala: Mirjana Topić- Landeka

BiH se treba okrenuti proizvodnji hrane i energije

Teško je procijeniti stabilnost gospodarstva u 2025. godini jer je BiH malo društvo I ovisno o drugima, kazao je u intervju za Radio Federacije BiH dekan Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru prof. dr. Igor Živko odgovarajući na upit o procjeni gospodarskih kretanja u našoj zemlji.

 “Ono što definitivno moramo je pratiti što se događa u euro području posebice kod našeg glavnog vanjskotrgovinskog partnera, Njemačkoj. Tamo situacija nije najbolja, imaju inflaciju, pad gospodarske aktivnosti. Bosna I Hercegovina bilježi pad  industrijske proizvodnje što je posljedica smanjene potražnje iz EU područja. Možda možemo reći da će 2025. godina biti na razini kraja 2024.,  s usporenim ali postojećim gospodarskim rastom I inflacijom od oko 2 posto, ukoliko ne bude iznenadnih skokova", kaže prof. Živko.

Rješenja oko minimalne plaće I ono što nas čeka oko fiskalne reforme I zakona koji će uslijediti utjecat će na promjene u ekonomiji, navodi prof. Živko te ističe da  ono što nama preostaje je poticaj domaće proizvodnje i potražnje. "Sve ono što se događa na globalnoj razini treba supstituirati kroz poticanje proizvodnje hrane, odnosno provesti strukturnu poljoprivrednu reformu. U Bosni I Hercegovini moramo se pozabaviti I energijom, jer je hrana, voda I energija važan resurs ,a na to dolazi I turizam".

Prof. Živko navodi kako su fiskalne reforme nužne, te da one nigdje na svijetu nisu prošle bezbolno, a treba težiti ka rasterećenju troška rada. “Treba mijenjati Zakon o porezu na dohodak, uvesti pravednost u raspodjeli dohotka koliko je to moguće, te subvencionirati ne samo poslodavcima nego I radnicima koji na bilo koji način budu ugroženi fiskalnim reformama”, navodi prof. Živko.

Govorio je o porezu na dobit, na nekretnine I drugim mogućnostima kako bi društvo u konačnici bilo okrenuto ka siromašnim slojevima društvima.