Prilog Amre Ličina

 BiH na putu ka Evropskoj uniji – lista zadataka je kratka, ali za naše političare nije jednostavna

Bosni i Hercegovini se ukazala prilika da krajem marta otvori pregovore o punopravnom članstvu u Evropskoj uniji, a do tad BiH treba napraviti reforme i to iskoristiti, jer nakon toga slijede evropski izbori što bi moglo dovesti do zastoja. Također, bitna karika u EU integracijama je završetak Programa integriranja gdje je učinjen prvi veliki korak prošle sedmice. Kolegij za evropske integracije Parlamentarne skupštine BiH usvojio je prošle sedmice model programa integrisanja Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju i uputio ga u daljnju proceduru.

Evropska komisija do marta treba dostaviti izvještaj o napretku Bosne i Hercegovine da bi Evropsko vijeće na martovskoj sjednici odlučilo hoće li otvoriti pregovore o pristupanju BiH Evropskoj uniji. Uslovi koje BiH treba ispuniti su ublaženi pa su kao prioriteti koje naša država treba ispuniti, navedeni početak pregovora sa Frontexom - što je usvojeno, usvajanje zakona o sprečavanju sukoba interesa, zakona o sudovima i Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma koji je usvojen prošle sedmice. Na listi zadataka preostala su još dva zakona, zakon o sprečavanju sukoba interesa te zakon o sudovima Bosne i Hercegovine. Međutim, iako je lista kratka, za bh. lidere, ispostavilo se, nije jednostavna. Spomenutih zakona nema u Vijeću ministara Bosne i Hercegovine, kao ni u Parlamentu BiH, a do marta je ostalo još devet dana. Haris Plakalo, generalni sekretar Evropskog pokreta u BiH:

„Ono što svakako opterećuje jesu konstantni odnosi političkih lidera unutar Bosne i Hercegovine, s obzirom na to da konstantno imamo promjenu retorike i prioriteta kada su u pitanju EU integracije određenim uslovljavanjima.  Zbog ovoga dolazi do zastoja usvajanja važnih zakona, ali ja se nadam da su svi uvidjeli i shvatili da je upravo mart mjesec ključan za Bosnu i Hercegovinu. Iako često govorimo da su sedmice ispred nas ključne kada su u pitanju evropske integracije, mislim da je vrijeme da počnemo govoriti da su to ultimativne sedmice. Mi moramo u tim sedmicama usvojiti zakone koji se od nas očekuju, jer je Evropska komisija itekako spustila ljestvicu vlastima BiH.“

Bosna i Hercegovina ne bi smjela propustiti šansu u martu, jer nakon evropskih izbora u maju, o proširenju i sudbini zemalja aspirantica odlučivat će novi sastav Komisije. Ranko Mavrak, novinar i analitičar:

„Reforme su nužne, one se ne mogu zaobići, one se ne mogu upakirati u celofan. Dakle, rokovi su tu, sat otkucava. Slijede vrlo brzo izbori za Evropski parlament i na novu priliku morali bi čekati ko zna koliko. Prema tome, vremena za gubljenje zaista nema.“

Austrijska ministrica za EU i ustav Karoline Edštadler (Karoline Edtstadler) danas je nakon sastanka sa predsjedavajućom Vijeća ministara BiH Borjanom Krišto poručila da je Bosne i Hercegovina posvećena procesu pristupanja Evropskoj uniji. Ona je poručila da je Bosna i Hercegovina poduzela potrebne korake, a sada je na Komisiji da predstavi Izvještaj o napretku zemlje.

„Bosna i Hercegovina se također mora potruditi da ostane na pravom putu. To je naše političko opredjeljenje, a ako postoji politička volja, onda je i to moguće. Ovdje ne smijemo biti neuspješni."

Također, ono o čemu se ne priča, a bitna je karika u EU integracijama BiH je završetak Programa integrisanja gdje je prvi veliki korak napravljen prošle sedmice. Naime, Kolegij za evropske integracije PSBiH usvojio je prošle sedmice model programa integrisanja Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju i uputio ga u daljnju proceduru. Martina Trogrlić, portparolka Direkcije za Evropske integracije BiH.

„Važno je da ovaj dokument dobijemo što prije iz nekoliko razloga. Prvi je što njegovim usvajanjem vlasti u Bosni i Hercegovini prave korak ka ispunjavanju prioriteta broj 2 iz mišljenja Evropske komisije (Prioritet broj 2. Osigurati vidljive rezultate kada je u pitanju funkcionisanje mehanizma koordinacije o pitanjima koja se odnose na EU na svim nivoima, uključujući i pripremu i usvajanje nacionalnog programa za usvajanje acquis-a.), te nakon više od 15 godina ispunjavaju jednu od preostalih obaveza iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Drugi je taj, što je to alat koji institucijama u Bosni i Hercegovini treba da pomogne da brže i usklađeno na svim razinama ispunjavaju obaveze u procesu pristupanja u Evropsku uniju, a bez njega teško je zamisliti uspješno vođenje pregovora o članstvu u Evropskoj uniji.“

U ovom momentu teško je prognozirati da li će bosansko-hercegovačke vlasti ispuniti ključne uslove do sjednice Evropskog vijeća u martu, a sve zbog sveukupnih odnosa unutar koalcije, jer kod koalicionih partnera nema konsenzusa o pitanjimaa koja se tiču dva preostala neusvojena zakona.