BH novinari: Drugi dan edukativnog treninga u Bihaću u fokusu zaštite autorskih prava

BH novinari: Drugi dan edukativnog treninga u Bihaću u fokusu zaštite autorskih prava

U Hotelu Emporium u Bihaću održan je drugi dan edukativnog treninga na temu „Zakonski okvir i praksa zaštite autorskih prava novinara i medija u Bosni i Hercegovini“. Trening je bio namijenjen novinarima s područja Unsko-sanskog kantona, s ciljem edukacije o autorskim pravima i načinima njihove zaštite. Slične radionice prethodno su održane u Banjoj Luci, Sarajevu i Čapljini, a organizator je Udruženje „BH novinari“.

Moderatorica današnjeg treninga Borka Rudić, generalna tajnica Udruženja „BH novinari“, istakla je da su u toku aktivnosti na usvajanju dva zakona vezana za intelektualno vlasništvo, na koje je ovo udruženje uputilo amandmane.

- Institut za intelektualno vlasništvo i Ministarstvo pravde BiH izradili su nacrte dva zakona u okviru jednog projekta. Reagirali smo zbog činjenice da se reduciraju individualna prava novinara i poslali smo svoje amandmane. Još uvijek nismo dobili zvanične odgovore, ali neformalno smo doznali da ti amandmani nisu prihvaćeni. Iako je pozitivno što su novinari nominalno prepoznati kao autori i nosioci autorskih prava, negativna strana je što se za autorska djela novinara, koja nastanu u okviru radnog odnosa, reducira njihovo pravo nakon isteka pet godina korištenja od strane medija. Namjeravamo iskoristiti sva zakonska sredstva kako bismo tražili izmjene kad zakon dođe u fazu javne rasprave - pojasnila je Rudić.

Novinari su, dodala je, stalni producenti autorskih djela, ali i korisnici tuđih autorskih djela u svom radu. Zbog toga je ključno da budu educirani o autorskim pravima.

Jedan od predavača na treningu bio je dr. Haris Hasić, vanredni profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku i pravni savjetnik Udruženja „BH novinari“. On je istakao važnost poznavanja autorskih prava među novinarima te naglasio da BiH ima relativno dobar zakon, iako star 13 godina, koji je sada u procesu izmjena i dopuna.

- Problem nije u zakonu, već u tome što novinari ne koriste sistem zaštite svojih prava. Često čujemo da se kolegama uzimaju radovi i fotografije bez navođenja izvora. Rješenje nije čekati tužilaštvo, nego odmah reagirati – upozoriti kolegu ili, u slučaju nepoštivanja, pokrenuti tužbu. Nakon nekoliko pokušaja, procedura će postati lakša i efikasnija. - kazao je Hasić.

Na treningu je također bilo govora o specifičnim problemima s kojima se suočavaju novinari u Unsko-sanskom kantonu. Gorica Bukić, novinarka Radio-televizije Unsko-sanskog kantona, istakla je kako su novinari ove kuće često žrtve kršenja autorskih prava, naročito od strane nepoznatih web portala.

- Svjedoci smo da portali koji djeluju na prostoru USK-a, često bez poznatog vlasnika, preuzimaju naše sadržaje bez navođenja izvora ili autora. Na taj način se nanosi šteta novinarima i našoj medijskoj kući. Dok naši novinari rade na terenu, neko iz udobnosti sobe preuzima njihov trud i predstavlja ga kao vlastito autorsko djelo - naglasila je Bukić.

Ovaj trening dio je šire inicijative usmjerene na podizanje svijesti i unapređenje zaštite autorskih prava novinara u Bosni i Hercegovini, koja će se nastaviti kroz dodatne radionice i javne rasprave.

federalna.ba/Fena

BH novinari
BH novinari Udruženje BH novinari Bihać
0 29.09.2024 17:49
BH novinari Udruženje BH novinari anketa anketiranje
0 04.05.2024 10:57
BH novinari rodna ravnopravnost
0 08.03.2024 19:07
Udruženje BH novinari BH novinari Suada Mujdanović
0 05.03.2024 20:21