videoprilog Emine Smajlović (Dnevnik 2)

Bh. državljani na Bliskom Istoku: Zasad nema straha, apel MVP-a shvatiti ozbiljno

Na Bliskom Istoku borave trajno ili privremeno brojni građani naše zemlje. Stupili smo u kontakt s nekima od njih i provjerili kako iz njhove perspektive izgleda život na Bliskom Istoku. Naročito uzmemo li u obzir mogućnost širenja sukoba.

Iz zemalja Bliskog Istoka zahvaćenih sukobima mnoge države povlače svoje ambasadore, a na građane apeluju da zbog moguće eskalacije sukoba ne putuju u te zemlje. Apel građanima uputilo je i Ministarstvo vanjskih poslova naše zemlje:

“Državljanima Bosne i Hercegovine se ne preporučuje putovanje u Republiku Liban imajući u vidu trenutno stanje i pogoršanu sigurnosnu situaciju. Građani Bosne i Hercegovine koji se nalaze u ovoj zemlji u slučaju potrebe mogu da se obrate Ambasadi Bosne i Hercegovine u Amanu (Jordan).”

Međutim, širom Bliskog Istoka žive mnogobrojni građani Balkana, a najviše njih upravo iz naše zemlje. Tako i Adil Hadžimehmedović, voditelj kanala SAHAR Balkan na bosanskom jeziku, koji je dio Iranske nacionalne radiotelevizije te živi već dvadeset godina u Iranu. U njegovom okruženju razloga za brigu nema, no stava je da je apel ministarstva naše zemlje s obzirom na trenutnu geopolitičku situaciju u tom dijelu svijeta sasvim na mjestu.

“Te upute se trebaju uzeti ozbiljno, iako još uvijek ne znamo sam obim situacije i kako bi se moglo sve odvijati. Još uvijek nema tog straha. Imamo konstantno kontakte i s našom ambasadom ovdje u Teheranu. Uvijek nam izađu u susret. Imamo izuzetno dobre i korektne odnose tako da kada god se nešto desi oni stupe u kontakt, razgovaramo s njima”, priča on.

Osim Adila, koji na Bliskom Istoku živi i radi dugi niz godina, brojni su i oni čiji je angažman i boravak u ovim zemljama sezonski. Među njim su i bračni par Abdulah i Aida, koji u Tunisu rade kao turistički vodiči. Tvrde, Tunis je mirna zemlja u koju mnogi, pa i naši građani rado putuju. A putovati mogu bez straha.

“Naši gosti dođu s dozom straha i predostrožnosti po pitanju sigurnosti, ali im objasnimo da je lokalcima jako stalo do pozitivnog komentara turista”, ističe Abdulah Begović.

“Što se tiče života, lokalaca, apsolutno se nikakav strah ne može vidjeti u njihovom svakodnevnom životu i u našoj komunikaciji s njima. Oni su generalno sretni, gostoprimljivi i ljubazni. Tu neku strepnju ne možemo vidjeti”, dodaje Aida Hadžiavdić.

Slična situacija kad je u pitanju sigurnost je i u Saudijskoj Arabiji, u kojoj Adisa Begić radi kao stjuardesa.

“Nikakve promjene nisu primijetne u zadnje vrijeme. Sve ostaje istim tokom, svi letovi su puni, i lokalni i međunarodni, Bliski Istok, Daleki Istok, traži se mjesto više. Među građanima nije prisutan nikakav nemir, nikakav strah”, ističe ona.

Život za sada teče svojim tokom, no opasnost u nekim dijelovima Bliskog Istoka ipak prijeti. Zbog toga apel Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine ne bi trebao biti mrtvo slovo na papiru, već ozbiljno upozorenje za građane koji namjeravaju putovati u zemlje Bliskog Istoka.

federalna.ba

Bliski istok bh. državljani Iran Izrael