Prilog Gordane Frimel

Bh. dijaspora je kapital i treba biti iskorištena strateški i planski

„Povezani s Bosnom i Hercegovinom“ moto je pod kojim se danas u Sarajevu održava 11. Kongres Svjetskog saveza dijaspore Bosne i Hercegovine, krovne organizacije bosanskohercegovačke dijaspore. Kongres, koji se održava u zgradi Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, pod pokroviteljstvom predsjedatelja državnoga Predsjedništva i uz partnerstvo i potporu Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, okupio je oko 120 delegata iz oko 20 država svijeta, kao i brojne predstavnike javnog i kulturnog života bh. dijaspore.

Predsjednik Svjetskoga saveza dijaspore Bosne i Hercegovine Husein Šehović kazao je da je dijaspora Bosne i Hercegovine praktično jedna institucija sa oko dva milijuna građana koji žive u oko 60 zemalja svijeta. To je kapital, snaga koja treba biti iskorištena, ali da se to radi strategijski i planski, podsjetivši da već pet godina strategija o dijaspori ne dolazi na dnevni red Vijeća ministara. Potrebna je jedna strategija na državnoj razini. Šehović je podsjetio i na podatke Centralne banke BiH, prema kojima iz dijaspore godišnje oko tri milijarde maraka pristigne samo izravnim transferima novca:

Zaim Pašić, predsjednik Saveza u Velikoj Britaniji, podsjeća da se posebno treba okrenuti pitanjima mladih koji čine 60 posto bh. dijaspore, zbog toga su upravo na ovogodišnjem kongresu odlučili organizirati i panel pod nazivom „Povezani s Bosnom i Hercegovinom“. Kao zabrinjavajuću i poražavajući činjenicu naveli su i podatak da od dva i pol milijuna bh. građana u inozemstvu, samo se njih 30 tisuća registrirao za ovogodišnje opće izbore.

Pokrovitelj 11. kongresa, predsjedatelj Predsjedništva BiH Šefik Džaferović istaknuo je da je Bosni i Hercegovini važna njena dijaspora, samim time je od velikog značaja što kvalitetnija veza između BiH i njene dijaspore. Ukazao je na problem koji imaju roditelji prilikom upisa djece rođene u dijaspori u matične knjige u BiH, pozivajući sve bh. institucije da, kako je naveo, olabave procedure u tom smislu. Na pitanje novinara  kako komentira činjenicu da strategija o suradnji s iseljeništvom, koja je usvojena 2018. godine, još nije došla na dnevni red Vijeća ministara, Džaferović je kazao da, nažalost, u BiH postoje segmenti politike kojima ne odgovara čvrsta veza bh. dijaspore i zemlje podrijetla.

Prema procjenama Svjetskoga saveza, u dijaspori živi više od 2 milijuna osoba iz Bosne i Hercegovine. Prema službenim podacima, oko 150.000 državljana BiH odreklo se svoga i uzelo državljanstvo drugih zemalja.

Podsjetimo, Svjetski savez dijaspore Bosone i Hercegovine osnovan je 2002. godine na prvom kongresu, kada je postao krovna organizacija, koja je dala velike rezultate u očuvanju vrijednosti kulture, tradicije, običaja, jezika i svega što ima veze sa Bosnom i Hercegovinom te važi za respektabilan savez i najorganiziraniji oblik udruživanja bh. građana izvan domovine.