Bez vrijednosti ZAVNOBiH-a ne možemo u Evropu
U Evropu ne možemo bez poštivanja sloboda i ravnopravnosti utemeljene ZAVNOBiH-om. A na domaćem terenu kršenja, svakodnevna. Prvi put Dan državnosti BiH neće biti obilježen u Mrkonjić Gradu, mjestu gdje su prije 80 godina udareni temelji državnosti. Obilježavanja, iako je na vrijeme najavljeno, neće biti ni u Banjoj Luci. Bar tako stoji u jasnim uputama MUP-a Republike Srpske, o postupanju prema onima koji se o zabranu ogluše. Šta je tačno povod ovakve nagle odluke politika iz RS-a, za sada, niko direktno ne govori. Ali reakcije se nižu, jednako kao i jeftina opravdanja o zabrinjavajućim sigurnosnim procjenama.
Sutra je Dan državnosti BiH. Međunarodno priznate i suverene. Jasno je to i onima koji ne prihvataju ni datum ni zastavu. Dok istovremeno iz države crpe sve što se može crpiti. Posebno iz njene kase. Upravo ti, sada su otišli korak dalje i osim negiranja prešli na zabrane. Šta je ove godine prevagnulo da u entitetu RS bude donesena ovakva odluka?
„Možda se Dodik plaši da bi se ljudima u RS-u mogao početi sviđati 25.11 pa želi da im uskrati tu mogućnost ali ovo je jedan pokušaj da se kaže da od te priče, BiH kao država nema ništa odnosno da BiH kao država nema nikakvih svojih korijena, nema nikakve tradicije, pa ni te antifašističke i da zapravo treba doći na njegovu tezu kako je zapravo BiH samo jedan propali pokušaj. No, kao i obično ljudi se u takvim stvarima prevare“, ocijenio je Željko Komšić, predsjedavajući Predsjedništva BiH (DF).
„Ne može niko izbrisati taj dio historije ne može niko izbrisati granice BiH koje su definisane u tadašnjim historijskim procesima negirati, zašto se ne bi obilježio Dan državnosti u Banjaluci čini mi se da to strah ove politike koja trenutno vodi procese u bh. entitetu RS“, rekao je Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH (NiP).
Zabranu okupljanja komentirao je i Dragan Čović. Lider stranke koja 25. novembar prihvata onako kako to historija i nalaže. Ipak, u izjavama standardno suzdržan.
„Uopće ne komentiram takve aktivnosti, to je jednostavno realan ambijent BiH posebno promišljanje o događajima koji su nas obilježili zadnjih 30-tak godina, s pozicije jednog drugog trećeg naroda, pa i ono sve što oni baštine tako da sto budemo manje kritički osvrtali se na onaj izričaj drugoga, bit će nam lakše da dođemo do integriranog jednog razmišljanja“, kazao je predsjednik HDZBiH.
Bilo kako bilo, i kako se nazivala odluka iz RS-a bila ona zaista iz straha ili nečega drugog, od nje, navode, neće odustati. A upute MUP-ovima su jasne.
„Naša će policija preduzeti sve zakonom predviđene mjere u takvim situacijama, mi smo skup zabranili, svi koji rade mimo zabrane oni krše zakon i bit će sankcionisani“, poručio je Siniša Karan, ministar unutrašnjih poslova RS (SNSD).
S druge strane, za federalni MUP dileme nema - posrijedi nije sigurnosna procjena već jasno instruirana politička odluka.
„Ili su to neprofesionalci ili su dozvolili da im politika upravlja da im naloži sta će i kakvo će njihovo mišljenje biti. Ako oni ne mogu da obezbijede jedan skup u Banjaluci, u Mrkonjić Gradu mirni skup podrške Danu državnosti naše države pa šta onda oni mogu da urade dobro“, naveo je Ramo Isak, ministar unutrašnjih poslova FBiH (Snaga naroda).
Zabrane, ipak, neće spriječiti da se Dan državnosti pokuša obilježiti, onako kako je i planirano.
„Ja ću sutra otići u Banjaluku, prošetat ću da mi neko to zabrani, ne može. Ali zašto ne možemo sjesti u neki hotel, pustiti himnu BiH koja kroz jedinstveni sistem finansiranja omogućava plate i u tom dijelu BiH i putuju s tim pasošima. Mislim da je zaista jedan kukavički potez, mogu ga tako nazvati“, dodao je Konaković.
Zabrana obilježavanja Dana državnosti kako god ju neko tumačio, jasno ukazuje samo na jedno. Riječ je prvom direktnom potezu vlasti RS-a kako bi jasno dali do znanja da ničemu što je državno nema mjesta u ovom entitetu. Kao ni vrijednostima ZAVNOBiH-a na čijem se potpunom zaboravu institucionalno radi godinama.
federalna.ba