Bez ikoga iz RS-a na sjednici Skupštine Srbije – deklaracija bez značaja
Prethodnih dana počela je vanredna sjednica Narodne skupštine Srbije na kojoj je razmatrana i deklaracija koja je ranije proglašena na tzv. svesrpskom saboru u Beogradu. Glasanje je ostavljeno za narednu sedmicu, a ranije je istu deklaraciju usvojila i NSRS. Za razliku od zasjedanja u Banjoj Luci, kojem su prisustvovali zvaničnici iz Srbije, u Beogradu se nije pojavio niko od entitetskih zvaničnika.
60 tačaka dnevnog reda stalo je u prvu vanrednu sjednicu Narodne skupštine Srbije, a među njima i Prijedlog odluke o usvajanju Deklaracije o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda. Ni nakon dva dana rasprave, deklaracija nije usvojena.
„Dogovor je da se to uradi na sjednici krajem augusta ili početkom septembra. Jesam ja rekao da bi trebao, takav je bio dogovor, ali sam dogovorio sa ključnim ljudima Srbije, predsjednikom Aleksandrom Vučićem - parlament ima svoju dinamiku“, kazao je predsjednik RS-a Milorad Dodik.
S druge strane, prije nepun mjesec dana, u Banjoj Luci su održane čak dvije sjednice s ovom tematikom, a na jednoj od njih zastupnicima se obratila i predsjednica srbijanske skupštine Ana Brnabić: „Dvije su osnovne poruke koje sam željela i pokušala da istaknem - jedna je puno poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazum i protivljenje urušavanja Djetonskog mirovnog sporazuma i s tim u vezi urušavanje postojanja ili ingerencija Republike Srpske“.
Za predstavnike opozicije, održavanje sjednice u Beogradu bez prisustva zvaničnika RS-a predstavlja jednu od poruka Aleksandra Vučića - da neće dozvoliti Miloradu Dodiku ubiranje političkih poena u predizbornom periodu.
„Milorad Dodik uvijek koristi ovaj period za političke sukobe, montiranje optužnice, slikanje sa predsjednikom Rusije, ovim ili onim. Čini mi se da ovaj put ide u nekom boljem pravcu“, kazao je predsjednik SDS-a Milan Miličević.
Politički analitičari kažu da je ova deklaracija više korištena u propagandne svrhe, a da ni u samoj Srbiji nema veliki značaj, jer je bila u redovonoj proceduri skupštinskog zasjedanja.
„Nema tu nikakve izvrsnosti, nema predstavnika vlasti, to je jedna od tačaka dnevnog reda. To pokazuje kako se vlast u Srbiji odnosi prema značaju i veličini te deklaracije“, ističe analitičar Velizar Antić.
Antić dodaje da je deklaracija, bez obzira na brojne primjedbe, imala i neke značajne stvari, te da se nakon njenog usvajanja odustalo od razdruživanja, koje je vlast RS-a prije toga glasno promovisala.
federalna.ba