videoprilog Mirze Huskića (Svijet)

Bez aktiviranja Člana 5. Povelje NATO-a

Nakon 268 dana rata u Ukrajini možda se počinju nazirati obrisi epiloga te brutalne agresije koju je pokrenula Rusija 24. februara ove godine. Naime, nakon Hersona, najvećeg grada koji su Rusi zauzeli na početku rata, ruska vojska sada se povukla i iz Nove Kahovke, drugog najvećeg grada u regiji Herson. Nije nevažno da se blizu tog grada nalazi brana Kahovka, koja snabdijeva vodom tu regiju, ali i susjedni Krim. Tokom sedmice svjedočili smo i odlučnoj osudi ruske agresije na Ukrajinu većine članica G20, ali i incidentu zbog pada rakete na teritoriju Poljske koja je usmrtila dvije ososbe.

Nakon što je Poljska aktivirala član 4. Povelje NATO-a, najveći vojni savez je održao vanrednu sjednicu u Briselu te zaključio da eksplozija rakete u istočnoj Poljskoj nije bila namjerni napad te da se radi o nesreći. Time je izostalo i aktiviranje člana 5. Povelje Alijanse koji propisuje da je napad na bilo kloju članicu, napad na cijeli vojni savez, što podrazumijeva združeni odgovor Alijanse. Poljski predsjednik i premijer, Andrzej Duda i Mateuš Moravjecki su potvrdili da nema dokaza da je pad rakete na teritoriju Poljske blizu granice sa Ukrajinom bio namjerni napad. Radi se o projektilu ruske proizvodnje, ali ga u svom arsenalu posjeduje i Ukrajina.

"Zaštita Poljske je pojačana, sigurnost Poljske je pojačana. Nema naznaka da će se bilo kakvi događaji ovog tipa dogoditi", istakao je Duda.

"Naša preliminarna analiza govori da je vjerovatno uzrok ukrajinska protivzračna raketa koja je ispaljena radi zaštite ukrajinske teritorije od ruskih napada krstarećim raketama. Ali dozvolite da budem jasan, ovo nije krivica Ukrajine. Rusija snosi krajnju odgovornost jer nastavlja svoj nezakoniti rat protiv Ukrajine", naveo je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg.

Rusija je odmah negirala ispaljenje projektila na teritoriju Poljske, što je sugerirala i izjava američkog predsjednika.

”Postoji preliminarna informacija koja to osporava, ne želim ništa kazati dok u potpunosti ne istražimo. Malo je vjerovatno, s obzirom na liniju putanje rakete, da je ispaljena iz Rusije, ali vidjećemo", kazao je predsjednik SAD-a Joe Biden.

Kina je pozvala sve strane na smirenost i uzdržanost dok u potpunosti ne bude utvrđeno odakle je ispaljen projektil, no ukrajinski predsjednik je iskoristio priliku, što je i razumljivo, da tokom obraćanja čelnicima G20 na samitu u Indoneziji, još jednom ponovi oštre stavove prema Rusiji.

“Na našem samitu svi su pričali kako okončati ruski rat. Čak su i ruski predstavnici to komentarisali, a nakon toga, skoro 100 ruskih raketa je pogodilo Ukrajinu. Nažalost, imamo ljudske žrtve ne samo u Ukrajini. Ruske rakete su pogodile susjednu Poljsku. Trebao bi biti brz odgovor. Ovaj raketni napad je pravi odnos Rusije prema G20. Dakle, kada kažem G19, ne griješim. Jer Rusija je terorista i mi se od nje štitimo. To je realnost.”

Zelenski je ustrajao u tvrdnji da se radi o ruskoj raketi, no američki predsjednik Joe Biden je kratko rekao da njegova izjava nije dovoljan dokaz, što je ruska strana odmah iskoristila da optuži predsjednika Ukrajine da je tim incidentom htio da izazove treći svjetski rat, ne štedeći pri tome ni Poljsku.

“Želio bih vas zamoliti da još jednom obratite pažnju na suzdržanu reakciju SAD-a koja je u suprotnosti s apsolutno histeričnom reakcijom poljske strane i nekoliko drugih država. Zašto se to dogodilo? To pitanje trebate postaviti Varšavi i zamoliti poljske zvaničnike da budu više suzdržani, balansirani i profesionalni kada govore o tako osjetljivim i potencijalno opasnim subjektima", naveo jhe Dmitrij Peskov, glasnogovornik Kremlja.

U sjeni incidenta u Poljskoj je ostalo rusko napuštanje drugog najvećeg grada u oblasti Herson – Nove Kahovke, čime je Ukrajina nakon oslobađanja Hersona izvojevala još jednu veliku pobjedu. No, ti uspjesi u očima Zapada stvaraju okvir za političko rješenje ukrajinskog rata. Indirektno je to potvrdio komandant američke vojske, general Mark Milley konstatacijom da Ukrajina nema snage da vojno porazi Rusiju, no posljednjim uspjesima joj se otvara prostor za političko rješenje sukoba. On smatra da i Rusija mora uzeti u obzir te činjenice.

“Dakle, preko cijele linije fronta od nekih 900 kilometara, Ukrajinci su nizali uspjehe, dok su Rusi svaki put bili neuspješni. Izgubili su strateški i operativno. Ponavljam, izgubili su strateški. Nije im uspjelo to što su pokušali uraditi. Počeli su ovaj rat i Rusija ga može okončati, Rusija može imati drugi izbor. Danas mogu izabrati da okončaju ovaj rat.”

Članovi Grupe 20 vodećih svjetskih ekonomija su na samitu na Baliju, uprkos međusobnim podjelama, oštro osudili rat u Ukrajini upozoravajući da sukob pogoršava ionako osjetljivu svjetsku ekonomiju. Ovaj je rat izazvao ogromnu patnju, a također je ugrozio globalnu ekonomiju koja je i dalje ranjiva nakon pandemije, što je uzrokovalo prehrambenu i energetsku te finansijsku krizu, navodi se u deklaraciji od 17 stranica. To je velika diplomatska pobjeda za Sjedinjene Države i njihove saveznike koji su se zalagali za to da samit bude završen oštrom osudom Rusije. Naime, Indija se vidno distancirala od Rusije, a kineski lider Xi Jinping je pozvao na prekid vatre i pristao na protivljenje upotrebi nuklearnog oružja u nizu bilateralnih sastanaka sa zapadnim liderima na marginama G20. No, nije se javno obavezao da će uvjeriti svog bliskog prijatelja Vladimira Putina da okonča rat u Ukrajini.

federalna.ba

Ukrajina Rusija Poljska NATO