Bevanda u Rezimeu: Političko zlo nije sišlo među narode

Gost posljednjeg ovosedmičnog izdanja Rezima bio je akademik Mladen Bevanda, predsjednika Hrvatske akademije za znanost i umjetnost u Bosni i Hercegovini.

Za početak kaže da viziju treba atrikulirati i da njena realizacija traži vrijeme.

"Mi smo sada u procesu realizacije vizije o kojoj sam ja govorio. U toj težnji ostvarujemo, sad za sad, zadovoljavajuće rezultate. Ovo je prva godina ali smo dosta toga, čini mi se, uradili. Nastavili smo konsolidaciju koju smo imali. Utemeljili smo, formirali smo razrede, šest ih imamo. Imamo povjerenstva, komisije. Akademija je prohodala. Ima kakav takav prostor i ima jednu pozitivnu percepciju u javnosti. Stambeno pitanje još nije definitivno riješeno. Ono se traži i postoji naglašena dobra volja Grada Mostara, Sveučilišta i uopće zajednice da nam se da prikladan prostor koji jedna akademija i zaslužuje kao najviša nacionalna ustanova."

Kada je riječ o finansiranju kaže da se i ono postupno stabilizira.

"Mi nismo više baš tako u prilici da moljakamo, mada još uvijek naravno moljakamo, jer nismo na proračunu niti Federacije niti ministarskog Vijeća, a niti kantona. Međutim, dopisima, razmjenama i osjećajem važnosti koju kantonalni ministri osjećaju prema tome mi imamo stanovita sredstva. A sredstva priskrbimo također i u izradi projekata. Sad zasad, za osnovno imamo pokrivena sredstva. Održavamo se. S tim da vjerujemo da ćemo jednog dana doći na proračune i kantona i Federacije, a ja se nadam i Vijeća ministara BiH."

Na pitanje da li je Akademija uspjela da se nametne na međunarodnim okvirima Bevanda odgovara: "Unutar Evropske zajednice akademija, gdje ima negdje 44 nacionalne i 7-8 drugih akademija, mi još nismo ušli. Ali, za sada, uspostavljanje saradnje sa HAZU Hrvatske i sa još nekim akademijama u BiH i saradnjom sa još nekim akademijama koje su na putu, kao i sa sveučilištima i univerzitetima, sa nekim zajednicama i udrugama, sve to stvara pretpostavke da mi našu viziju polako ostvarujemo."

O saradnji sa drugim akademijama kaže da je ona potpisana sa HAZU Zagreb Hrvatske i sa Akademijom Republike Srpske.

"Sa BANU smo takođe razmijenili programski sadržaj. Godišnji odmori su zaustavili potpisivanje te saradnje, ali to ćemo uskoro završiti. Ostaje još da potpišemo saradnju i sa ANU BiH kao najstarijom akademijom na ovom našem bh. prostoru. Mislim da nismo iskoristili mogućnost za bolju saradnju. Ima toliko prostora, toliko zajedničkih tema."

Politička situacija u BiH je sumorna

Pojašnjava da je HAZU Akademija sa hrvatskim predznakom, ali da nije osjetio bilo kakav politički utjecaj.

"Mi smo uistinu nepolitička, nestranačka. Mi smo općenarodna ustanova i imamo autonomiju. Misija akademija je da se one očituju o bitnim nacionalnim pitanjima, ali i o bitnim pitanjima razvoja jedne cijele zajednice kao što je BiH. Mi smo u 2-3 navrata svoje mišljenje iskazivali na međunarodnim konferencijama koje se organiziraju u Neumu, na našim okruglim stolovima, u našim časopisima, a imali smo i 2-3 okrugla stola znanstvenog skupa jer je danas za sva tri naroda goruće pitanje demografsko pitanje."

O trenutnoj političkoj situaciji u BiH Bevanda kaže da je dosta sumorna.

"Mislim da je kriza ideja. Za plod treba sjeme, a za djela treba misao i ideja. Čini mi se da nema misli, nema teza, ideja. Možda i ima, ali možda nisu dobro artikulirane. Nema povjerenja, nema pravog, iskrenog, otvorenog dijaloga. Mislim da je to greška. I previše se uzdamo u protektore, u staratelje, skrbnike, a dobro znate kome se staratelji, protektori, skrbnici određuju. Mislim da su BiH i njeni narodi toliko zreli da mogu sami o svojoj sudbini odlučivati."

Smatra da se ne držimo svjetskog zlatnog pravila etosa.

"A to pravilo je u svim religijama - ne čini drugom ono što ne želiš da drugi tebi čine. Hajmo poći od te formule. Nepravda je uzrok mnogih naših svađa, ona ponižava i vrijeđa. Mi smo stvorili jednu klimu, jedno ozračje, čim onaj kaže a, još ije a ni izgovorio ovaj ga dočekuje sa b. I umjesto da a i b, koji mogu biti različiti, traže c, to se svodi sve na uvrede. Ko će koga snažnije obezvrijediti, ko će kome ružniju etiketu  nalijepiti. Tu nema ni opće ni političke kulture dovoljno jer izostaje dijalog. Niko nikome ne osporava pravo da se bori za interese naroda kojeg predstavlja. Ali na koji način? Nije način svađa, nije način raspirivanje mržnje, indoktrinacija, manipulacija, nego je način razgovor i povjerenje. I konsenzus bez ucjene."

Ističe da političko zlo još nije sišlo među narode, te da ga to ohrabruje.

"Apsolutno je moguće pomiriti etničko i građansko u BiH, ali se nijedno ne može apsolutizirati, niti za tim ima potrebe. Mi 25 godina živimo u jednom sustavu koji nam je nametnut."

federalna.ba

Mladen Bevanda Rezime
Rezime Predrag Kojović
0 16.04.2024 18:25
Predrag Kojović Rezime
0 16.04.2024 18:13
Salem ef. Dedović muftija Salem ef. Dedović Rezime
0 11.04.2024 18:30
Salem ef. Dedović Rezime
0 11.04.2024 18:21