videoprilog Ivane Đurđević-Bajić (Federacija danas)

Besplatan ultrazvučni pregled srca za svako novorođenče u Bijeljini

U bijeljinskoj bolnici na godišnjem nivou rodi se oko 1.000 djece, od kojih, u prosjeku, oko 10 ima urođene srčane mane.

U medicini je prevencija često jedini lijek oboljenjima. Odluka da se svakoj novorođenoj bebi uradi besplatni ultrazvučni pregled srca, s ciljem ranog otkrivanja urođenih srčanih anomalija veliki je iskorak u neonatologiji – time se bijeljinska bolnica pridružila brojnim većim centrima.

“Cilj skrininga naše zdravstvene ustanove jeste da se bolest otkrije u asimptomatskoj fazi bolesti, prije nego što beba ispolji bilo kakve simptome, što je od velikog značaja – i za prognozu same bolesti i za kvalitet života ove djece”, ističe dr. Ružica Borović, dječiji kardiolog Opšte bolnice Sveti Vračevi Bijeljina.

Skrining je do sada rađen selektivno, a ubuduće će biti obuhvaćena sva novorođena djeca. Poseban akcenat stavljamo na to da je ovo jedini primjer u praksi u Bosni i Hercegovini. Nema listi čekanja, ni dodatnog plaćanja - fokus je na zdravlju, a što je najvažnije, na zdravlju novorođenčeta.

“Kad dobijete novorođenče i dok je još u bolnici, vi nekad ne čujete šum, koji se čuje kasnije u 1. ili 2. godini. Zato je jako bitno postaviti dijagnozu odmah na rođenju jer to je najbolja prevencija. Ako se radi skrining na fenilketonoriju, hipertireozu i procjenu sluha, zašto se ne bi radio i skrinig na srčane mane koje su najčešće s kojima se čovjek rađa?”, objašnjava dr. Snežana Simić-Perić, dječiji kardiolog.

Dr. Ružica Borović, dječiji kardiolog Opšte bolnice Sveti Vračevi Bijeljina, podsjeća kako urođene srčane mane predstavljaju strukturne defekte srca i po svom kliničkom toku mogu biti hemodinamski stabilne, da zahtijevaju kardiologovo periodično praćenje djeteta: “Međutim, jedan dio srčanih mana, nažalost, u određenom momentu zahtijeva medikamentoznu terapiju, a nerijetko i hiruršku intervenciju”.

Kardiovaskularna oboljenja spadaju u red najčešćih. U ovoj zdravstvenoj ustanovi uvedena je i praksa da Angio-sala radi 24 časa dnevno, što se pokazalo opravdanim s obzirom na to da se za manje od godinu dana ukazala potreba za oko hiljadu intervencija, među kojima oko 200 akutnih infarkta.

federalna.ba

srčane bolesti Bijeljina
Drinski nasip Janja Semberija Bijeljina
0 06.04.2024 19:23
Tuzla hapšenje Bijeljina
0 04.04.2024 20:02
nelegalna eksploatacija šljunak Šljunkara nelegalno vađenje šljunka Bijeljina Drina rijeka Drina
0 31.03.2024 18:44