Bećirović: Rezolucija, ta ili bilo koja druga, neće promijeniti stanje na terenu
Ove srijede u Vijeću Evrope pred parlamentarcima je na razmatranju i glasanju rezolucija o Srebrenici. U sadržaju pokazuje realnu sliku države, napretke i zastoje, obilježava odgovorne i podsjeća na neizvršene međunarodne obaveze. Nije obavezujuća, ali je značajna jer će Vijeću Evrope biti osnova za nove Izvještaje i ocjenu napretka. Činom usvajanja, Vijeće Evrope će priznati ranije usvojenu Rezoluciju UN-a o genocidu u Srebrenici.
Magazinović i Ćudić: Nakon UN-a i Vijeće Evrope će podržati Rezoluciju o Srebrenici
Kada se poštivanje Rezolucije prepusti dobroj volji zvaničnika, rezultata uglavnom nema. Tako su tretirane sve prethodne što nije iznenađujuće za državu koja ne izvršava ni obavezujuće odluke i godinama skuplja presude Evropskog suda za ljudska prava. Nijedna nije implementirana iako bi morala biti. Zato je nasuprot rezolucije sumnja u stvarne efekte.
„Na takav se način ne može pomoći BiH, ona ima daleko veće probleme, daleko veće napade na njenu državnost, na njen opstanak. Jednostavno, rezolucija, ta ili bilo koja druga, neće promijeniti stanje na terenu“, smatra Zijad Bećirović, direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije IFIMES.
Da Rezolucija bude više od simbolike, odluka je unutar BiH jer može biti prvi korak dugog puta do promjena i konačnog usklađivanja ustavnog i zakonodavnog okvira s evropskim. Od implementacije svih presuda Evropskog suda za ljudska prava i jednakih građana u svim segmentima sistema.
federalna.ba