Bećirović: Dijalog i saradnja nemaju alternativu
(Izvor: Fena/Emanuel Soca)

Bećirović: Dijalog i saradnja nemaju alternativu

Brojni visoki dužnosnici i sudionici iz BiH, regije i svijeta okupili su se u utorak u Mostaru, povodom 20. obljetnice obnove Starog mosta, na međunarodnoj konferenciji "Mostar 2024 - Dijalog za budućnost", a u uvodnom obraćanju predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović naglasio je kako "dijalog i suradnja nemaju alternativu".

Ova međunarodna konferencija za cilj ima promoviranje pomirenja i suživota kroz isticanje Starog mosta kao simbola multikulturalizma i mirnog suživota te poticanje dijaloga u pomirenju i suradnji.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović se prisutnima obratio preko video poruke rekavši kako je ovo važna konferencija za Mostar, BiH i cijelu regiju.

- U vremenu kada se suočavamo s brojnim izazovima i prijetnjama važno je, posebno iz Mostara, poslati poruku suradnje i dijaloga, a tu poruku upućujemo BiH i cijeloj regiji. Umjesto monologa afirmirajmo dijalog, umjesto zarobljenosti u prošlosti oslobodimo potencijale budućnosti. Povijesno iskustvo BiH nas je naučilo da dijalog nema alternativu, BiH je most koja spaja različite civilizacije, kulture, narode i religije. Svi koji vole BiH grade i čuvaju mostove, a oni koji ne shvaćaju naše milenijsko biće oni ruše mostove – poručio je Bećirović.

Kazao je kako i danas u BiH ima onih "koji ne grade mostove".

- Ipak, to je vječna bitka između graditelja i rušitelja, spajanja i razdvajanja, dobra i zla. Prije 20 godina obnovljen je Stari most, to nije bila obnova koja spaja jedan grad već nešto više od same simbolike. Stari most je prepoznatljivi europski i svjetski simbol koji povezuje ljude, kulture i tradicije. Nažalost, i danas postoje  retrogradne snage koje rade na podjelama. Zato moja poruka sadašnjim i budućim  generacijama glasi: "Gradimo i povezujmo ljude i obale". Mi smo država u kojoj je sve zajedničko, i sreća i nesreća i radost i tuga. Kada je već tako potrudimo se da je uvijek više sreće, radosti i uspjeha – ističe predsjedavajući Predsjedništva BiH.

Pozvao je i susjedne zemlje na zajedničku "izgradnju mira".

- Pozivamo i naže susjede da zajedno gradimo mir, ravnopravnu međudržavnu suradnju jer je ona garant trajnog mira i prosperiteta, kako BiH, kao multietničke zemlje, tako i cijele regije. BiH je istinski sudionik brojnih procesa regionalne suradnje, pred nama je dovršetak izgradnje dva najvažnija mosta u 21. stoljeću, a to su mostovi prema europskom i euroatlantskom savezu država. Osim ova dva mosta, moramo graditi i puno drugih mostova prijateljstva i suradnje, prema prijateljima u najdaljim dijelovima svijeta. Zajedno gradimo mir, dijalog i demokraciju, a naš izbor u BiH je uvijek bio mir i suradnja – rekao je Bećirović.

Predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto naglasila je kako Stari most nije dio samo kulturne baštine, nego i najveći turistički promotor cijele BiH.

- Stari most je i planetarno poznat brend Mostara i BiH, a danas 20 godina nakon obnove našeg kulturnog i arhitektonskog bogatstva poznatog i na svjetskoj pozornici, prisjećamo se simbolike koju je obnova imala tada i koju mostovi uvijek u svojoj esenciji imaju, a to je da nas povezuju i zbližavaju, da sve ono što nam se čini nepoznatim, imamo priliku vidjeti i upoznati. Nikada nisam prihvaćala frazu koja se nekada koristila u kontekstu Mostara, da se radi o „gradu slučaju“. Danas vrlo rado i s ponosom ističem kako je Mostar „grad primjer“, europski grad koji na poseban način spaja različitosti vjera, kulture, naroda i drugih posebnosti – smatra Krišto.

Istaknula je i važnost obnove Starog mosta.

- Obnova mosta bila je važan korak prema obnovi povjerenja i uspostavi novih i trajnih temelja za sve nas u BiH. Dijalog za budućnost, kako kaže ime današnje konferencije, treba biti zajednički motiv da zajedno radimo na rješavanju izazova koji su pred nama. Samo zajedno možemo graditi BiH, zemlju tri ravnopravna i konstitutivna naroda i svih njezinih građana – naglašava Krišto.

Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković kazao je kako u BiH, zemlji bogate i teške prošlosti, procese pomjerati naprijed mogu samo hrabri i odgovorni političari i ljudi.

- Gledajući našu povijest postoji mnogo točaka oko kojih se nećemo složiti, ali gledajući u budućnost vidimo i dosta zajedničkih točaka koje moraju biti fokus ove generacije političara, generacije koja ima priliku donositi važne političke odluke. Stari most je simbol povezivanja, simbol zajedničkog djelovanja i pružanja ruke i to je ono što BiH danas neizmjerno treba. Ukoliko budemo radili i ako interese građana budemo stavili ispred svojih osobnih, stranačkih i nacionalnih, uvjeren sam kako će ova lijepa zemlja napokon iskoristiti svoje potencijale – poručio je ministar vanjskih poslova BiH te dodao kako Bosna i Hercegovina „zaista jest 'zemlja most', koja ima skoro savršenu geografsku poziciju i koja suštinski povezuje istok i zapad.“

Izjavio je i kako se Bosni i Hercegovinu otvorila prilika da postane dio Europske unije i da se ta prilika mora iskoristiti.

-Jedna generacija političara ima priliku za ljude u ovoj zemlji uraditi nešto što ranije generacije političara nisu uradile. Ponuda je to koja garantira plan rasta i integraciju bh. tržišta u europsko. Otvara se obilje prilika za domaće i strane investitore što znači kreiranje novih radnih mjesta, porast plaća, bolje uvjete života za sve Bosance i Hercegovce u svakom dijelu države, mogućnost za mlade ljude da osnuju svoje obitelji, rađaju djecu i da te djeca vide budućnost u BiH – zaključio je Konaković.

federalna.ba/Fena

Denis Bećirović Dijalog za budućnost