Prilog: Amra Ličina

Beč: Diplomatska akademija iskorištena za secesionističke poruke

U Beču je jučer na Diplomatskoj akademiji održana panel-diskusija   koju su Milorad Dodik i Dragan Čović iskoristili da pokušaju ubrzati odlazak visokog predstavnika iz Bosne i Hercegovine. Dodik je, među ostalim, odlazak visokog predstavnika i stranih sudija Ustavnog suda iz BiH nakon 21. marta predstavio kao dio evropskog puta naše države, dok ga je Čović u tome podržao, jer, prema njegovom tumačenju, eventualno otvaranje pregovora znači i izmještanje institucije visokog predstavnika iz Bosne i Hercegovine.

Milorad Dodik, predsjednik RS-a i lider SNSD-a, kazao je da očekuje da će nakon 21. marta, u skladu sa evropskom standardima, otići visoki predstavnik, a i strane sudije iz Ustavnog suda budući da, kako je istakao, nisu dio Bosne i Hercegovine.

„Shodno evropskim standardima, 23. marta da nestane lažni visoki predstavnik i da iz Ustavnog suda odu strane sudije koje nemaju prebivalište u BiH, a učestvuju u tom sudskom procesu.“

Ni Dragan Čović, prvi zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, lider HDZ-a BiH i dugogodišnji politički saveznik Milorada Dodika, nije poslao drugačiju poruku iz Beča. Kako je kazao, trebamo zahvaliti strancima na njihovoj pomoći, a ključne odluke moramo donositi sami.

„Put u Evropsku uniju ne ide uz instituciju visokog predstavnika i bilo kakvo tumačenje bilo kakvih bonskih ovlasti, tako da sam uvjeren da otvaranje pregovaračkog procesa znači u biti izmještanje institucije visokog predstavnika iz Bosne i Hercegovine.“

Evidentno je da su Dodik i Čović iskoristili priliku da najavu dobijanja zelenog svjetla za eventualno otvaranje pristupnih pregovora sa Evropskom unijom upotrijebe kao argument za zatvaranje Ureda visokog predstavnika, iako su uslovi za zatvaranje OHR-a jasno navedeni u 5+2 kriterijima i osim u dijelu Potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju nisu direktno vezani uz evropski put Bosne i Hercegovine. Povodom ovoga oglasio se član Predsjedništva BiH Denis Bećirović.

"Izjave pojedinih političara o tome da otvaranje pregovaračkog procesa u osnovi znači izmještanje institucije visokog predstavnika iz Bosne i Hercegovine, nemaju nikakvo utemeljenje u Dejtonskom mirovnom sporazumu. Političare koji govore o zatvaranju OHR-a pozivam da svojim političkim saveznicima počnu govoriti da je vrijeme za zatvaranje i odustajanje od antidejtonske, antiustavne i separatističke politike", kazao je Bećirović.

Što se tiče jučerašnjih izjava na Diplomatskoj akademiji u Beču, mislim da su sagovornici specijalno odabrali to mjesto zato što se ta akademija tretira kao jedna od najboljih diplomatskih akademija u svijetu, što znači da će sigurno ući u anale njihove izjave, ophođenje i rad, ali ne u pozitivnom kontekstu, kazao je za Radio Federacije Draško Aćimović, ekonomista i bivši diplomata:

„Vrlo su jake izjave jučer poslane. Mislim da su smišljeno urađene. Naravno da svi znamo da to nisu povezane stvari, odlazak visokog predstavnika i sve drugo. U suštini, ako ne priznajete visokog predstavnika, zašto onda tražite njegov odlazak. To je, između ostalog, jedna kontradikcija koja se jučer pojavila na tom okruglom stolu.“

Sve ovo su predvidjeli analitičari Vijeća za politiku demokratije (Democratization Policy Council - DPC) iz Berlina koji su kazali još prije dvije sedmice da će eventualno otvaranje pristupnih pregovora ohrabriti korumpirane i nedemokratske vladajuće elite da nastave sa svojim etničkim podjelama i secesionističkim politikama, u prvom redu Milorada Dodika i Dragana Čovića. Visokog predstavnika jučer je kritikovao i advokat Anto Nobilo:

„Sam dopisuje Kazneni zakon Bosne i Hercegovine i određuje da onaj koji ne poštuje njegove odluke čini kazneno djelo i ide u zatvor.“

Ovaj pokušaj slabljenja institucije visokog predstavnika dolazi u momentu kada u zraku visi odluka o nametanju tehničkih izmjena Izbornog zakona. Visokom predstavniku nije ostalo puno vremena da nametne tehničke izmjene Izbornog zakona da bi one bile provodive  na lokalnim izborima ove godine. Zbog svega ovoga Dodikov i Čovićev nastup u Beču, koji je očito detaljno bio osmišljen i nimalo bezazlen, može se protumačiti i kao pokušaj obeshrabrivanja visokog predstavnika da donese izmjene koje će dovesti do pravednijeg izbornog procesa, ali i da utječu na koalicione partnere kada su u pitanju izmjene Izbornog i zakona o Ustavnom sudu na kojima insistiraju Čović i Dodik i o kojim su opet jučer govorili. 

secesija Beč Federalni radio
Vijesti u 12 Federalni radio
0 27.04.2024 16:48
sport Federalni radio
0 26.04.2024 23:26
Vijesti u 22 Federalni radio
0 26.04.2024 22:16
sport Federalni radio
0 26.04.2024 16:44
Vijesti u 17 Federalni radio
0 26.04.2024 16:43
sport Federalni radio
0 25.04.2024 23:47