Iranske sigurnosne snage zlostavljale i ubile tinejdžerku tokom protesta
(Izvor: Atash Shakarami)

Iranske sigurnosne snage zlostavljale i ubile tinejdžerku tokom protesta

Iransku tinejdžericu seksualno su napastvovala i ubila tri muškarca koja su radila za iranske sigurnosne snage, kaže se u procurjelom dokumentu za koji se vjeruje da su ga napisale te snage.

BBC je na osnovu dokumenta mapirao šta se dogodilo 16-godišnjoj Niki Shakarami koja je nestala s protesta protiv režima 2022. Njeno tijelo pronađeno je devet dana kasnije. Vlada je tvrdila da se ubila.

Označen kao "strogo povjerljivo", izvještaj sažima saslušanje o Nikinom slučaju koje je održao Islamski revolucionarni gardijski korpus (IRGC) - sigurnosne snage koje brane islamski establišment zemlje. Uključuje, kako kaže, imena njenih ubica i viših zapovjednika koji su pokušali sakriti istinu. Sadrži uznemirujuće detalje događaja u stražnjem dijelu tajnog kombija u kojem su snage sigurnosti obuzdavale Niku. To uključuje:

  • Jedan od muškaraca ju je zlostavljao dok je sjedio na njoj
  • Uprkos tome što je bila vezana, uzvraćala je, udarala nogama i psovala
  • Priznanje da je to isprovociralo muškarce da je tuku palicama

U opticaju su brojni lažni iranski službeni dokumenti, pa je BBC mjesecima provjeravao svaki detalj iz više izvora. Opsežna istraga BBC-ja pokazuje da dokumenti koje su dobili doista bilježe posljednje momente tinejdžerice. O nestanku i smrti Nike Shakarami naširoko se izvještavalo, a njena je slika postala sinonim za borbu žena u Iranu za veće slobode. Dok su se ulični protesti širili Iranom u jesen 2022., njeno je ime uzvikivalo mnoštvo bijesno zbog strogih pravila u zemlji o obaveznom nošenju vela (hidžaba). Pokret Žena, život, sloboda pokrenut je samo nekoliko dana ranije smrću 22-godišnje žene, Mahse Amini. Umrla je od ozljeda zadobijenih u policijskom pritvoru (prema UN-ovoj misiji za utvrđivanje činjenica) nakon što je optužena da nije pravilno nosila hidžab.

U Nikinom slučaju, njena je porodica pronašla tijelo u mrtvačnici više od sedam dana nakon što je nestala s protesta. Ali iranske vlasti porekle su da je Nikina smrt povezana s protestima i, nakon što su provele vlastitu istragu, rekle da je ona izvršila samoubistvo. Neposredno prije nego što je nestala, Nika je snimljena u večernjim satima 20. septembra u blizini parka Laleh u središtu Teherana, kako stoji na kontejneru i pali hidžabe. Ostali oko nje uzvikivali su "smrt diktatoru" - misleći na iranskog vrhovnog vođu, ajatolaha Ali Khameneija. Ono što u to vrijeme nije mogla znati je da je promatrana, što se jasno vidi u tajnom izvještaju.

Upućeno glavnom zapovjedniku IRGC-a, navodi se da se temelji na opsežnim razgovorima s timovima koji su nadzirali protest. Demonstracije je nadziralo nekoliko tajnih sigurnosnih jedinica, kaže se na početku dokumenta. Navodi se da je jedan od njih - Tim 12 - posumnjao na tinejdžerku "za vodstvo, zbog njenog nekonvencionalnog ponašanja i opetovanih poziva mobitelom". Tim je poslao jednog od svojih operativaca u gomilu, koji se predstavljao kao jedan od demonstranata, da potvrdi da li je Nika doista jedan od vođa demonstracija. Zatim je, prema izvještaju pozvao svoj tim da je uhapse. Ali je ona pobjegla. Njena je tetka ranije za BBC Persian rekla da je Nika te noći nazvala prijateljicu i rekla da je progone snage sigurnosti. Prošlo je gotovo sat vremena prije nego što je ponovno uočena, stoji u izvještaju kada je zadržana i ubačena u vozilo - neobilježenu hladnjaču. Nika je bila u stražnjem odjeljku s tri člana Tima 12 - Arash Kalhor, Sadegh Monjazy i Behrooz Sadeghy. Njihov vođa tima Morteza Jalil bio je naprijed s vozačem.

Grupa je zatim pokušala pronaći mjesto gdje će je odvesti, stoji u izvještaju.

Pokušali su postaviti privremeni policijski kamp u blizini, ali su odbijeni jer je bio prenapučen.

Tako su nastavili do zatočeničkog centra, udaljenog 35 minuta vožnje, čiji je zapovjednik isprva pristao primiti Niku, ali se onda predomislio.

“Optužena [Nika] je neprestano psovala i skandirala”, rekao je istražiteljima. “Tada je u stanici bilo još 14 zatvorenica i moja je percepcija bila da bi ona mogla agitirati ostale. Brinuo sam se da će izazvati nerede", kazao je.

 

Morteza Jalil ponovno je kontaktirao svoj stožer IRGC-a za savjet, kaže se u izvještaju, te mu je rečeno da se uputi u ozloglašeni teheranski zatvor Evin. Na putu je, rekao je, počeo čuti zvukove udara iza sebe koji su dolazili iz mrklog mraka u stražnjem dijelu kombija.

Šta je čuo, saznaje se iz svjedočenja navedenih u dokumentu ljudi koji su straga čuvali Niku.

Jedan od njih, Behrooz Sadeghy, rekao je da je Nika počela psovati i vikati čim su je vratili u kombi nakon što su je odbili u pritvorskom centru. "Arash Kalhor začepio joj je usta svojim čarapama, ali ona se počela otimati. Zatim ju je Sadegh (Monjazy) položio na škrinju sa zamrzivačem i sjeo na nju. Situacija se smirila", rekao je istražiteljima. ”Ne znam šta se dogodilo, ali nakon nekoliko minuta počela je psovati. Nisam ništa vidio, samo sam čuo svađu i tuču.

Ali Arash Kalhor dao je dodatne jezive detalje.

Kaže da je nakratko upalio telefonsku svjetiljku i vidio Sadegha Monjazya "da je zavukao ruku u njene hlače".

Arash Kalhor je nakon toga rekao da su izgubili kontrolu. “On ne zna… ko je to radio, ali je mogao čuti… kako palica udara optuženu (Niku)… ‘Počeo sam udarati nogama i rukama, ali stvarno nisam znao da li udaram naše dečke ili optuženicu.'"

Sadegh Monjazy je proturječio izjavi Arasha Kalhora, za koju je rekao da je motivirana profesionalnom ljubomorom. Porekao je da je zavukao ruku u njene hlače - ali kaže da ne može poreći da se "uzbudio" dok je sjedio na njoj i dodirivao Nikinu zadnjicu. Rekao je da je to isprovociralo Niku - uprkos tome što su joj ruke bile vezane na leđima - da ga ogrebe i trzne kako bi on pao. „Udarala me nogom u lice pa sam se morao braniti.“

Morteza Jalil je iz kabine kombija naredio vozaču da stane. Otvorio je stražnja vrata i otkrio Nikino beživotno tijelo. Rekao je da joj je očistio krv s lica i glave - "koji nisu bili u dobrom stanju". Ovo je odraz stanja u kojem Nikina majka kaže da je na kraju pronašla svoju kćer u mrtvačnici, kao i Nikinog smrtnog lista – kojeg je BBC Persian dobio u oktobru 2022. - u kojem stoji da je ubijena "višestrukim ozljedama uzrokovanim udarcima tvrdim predmetom". Vođa tima Morteza Jalil priznao je da nije ni pokušao otkriti šta se dogodilo. "Samo sam razmišljao kako da je prebacim i nisam nikoga pitao. Samo sam pitao: 'Diše li?' Mislim da je Behrooz Sadeghy odgovorio: 'Ne, ona je mrtva'."

S ubistvom na rukama, Jalil je pozvao IRGC-ov štab po treći put. Ovom prilikom razgovarao je s višim časnikom kodnog imena "Naeem 16". "Već smo imali smrtne slučajeve u našim stanicama i nisam želio da broj poraste na 20", rekao je Naeem 16 istrazi. "Dovođenje u bazu ne bi riješilo nikakve probleme." Rekao je Jalilu da je jednostavno "baci na ulicu". Jalil je rekao da su Nikino tijelo ostavili u mirnoj ulici ispod teheranske autoceste Yadegar-e-Emam. U izvještaju se zaključuje da je seksualni napad izazvao tučnjavu u stražnjem odjeljku kombija, a da su udarci Tima 12 uzrokovali Nikinu smrt.

"Upotrijebljene su tri palice i tri elektrošokera. Nije jasno koji je od udaraca bio koban", piše.

Izvještaj je u suprotnosti s vladinim narativom o tome šta se dogodilo Niki. Gotovo mjesec dana nakon njene sahrane, državna televizija objavila je rezultate službene istrage prema kojoj je Nika skočila sa zgrade. Prikazan je snimak video nadzora osobe za koju se tvrdilo da je Nika kako ulazi u stambeni blok, ali je Nikina majka za BBC Persian u telefonskom intervjuu rekla da ne može "ni pod kojim okolnostima potvrditi da je ta osoba Nika". "Svi znamo da oni lažu", rekla je Nasrin Shakarami kasnije za BBC-jev dokumentarac, raspravljajući o tvrdnjama vlasti o smrti demonstranata.

Istraga BBC Eyea nije se bavila samo sadržajem izvještaja, već i pitanjem može li mu se vjerovati. Ponekad se za ono što izgleda kao službeni iranski dokumenti i drugi materijali koji kruže internetom otkrije da su lažirani. Većinu tih krivotvorenih dokumenata, međutim, lako je uočiti jer jasno odstupaju od službenog oblikovanja - prikazuju pogrešne razmake i naslove slova ili sadrže značajne gramatičke ili pravopisne greške. Također mogu sadržavati pogrešan službeni slogan ili logo za godinu iz koje navodno potiču ili anakron naslov za vladinu agenciju ili odjel, na primjer. Još jedan pokazatelj je jezik koji ne odgovara vrlo specifičnom stilu koji obično koriste iranska službena tijela. Dokument na koji se usredotočila istraga BBC-ja sadržavao je nekoliko takvih nedosljednosti. Na primjer, policija "Naja" navedena u izvještaju u to je vrijeme bila poznata kao "Faraja". Stoga, kako bi dodatno testirali istinitost dokumenta, BBC je izvještaj dao bivšem iranskom obavještajcu koji je vidio stotine legitimnih dokumenata.

Nazvao je arhivu IRGC-a - koristeći se službenom šifrom koja se svaki dan izdaje višim obavještajnim časnicima u Iranu - kako bi provjerio postoji li dosje slučaja čiji je ovaj izvještaj dio i o čemu se radi. Dobio je potvrdu da jeste i da broj izvještaja pokazuje da je to dio spisa od 322 stranice o protuvladinim demonstrantima 2022. Iako nikada ne mogu biti 100% sigurni, BBC navodi da im je ova informacija dala razlog da vjeruju da je originalan. Njegov jedinstveni pristup IRGC-u također je pomogao BBC-ju razriješiti još jednu misteriju - identitet "Naeema 16", čovjeka koji je rekao timu da baci Nikino tijelo. Bivši obavještajac je to učinio tako što je uputio još jedan poziv - ovaj put nekome unutar iranskog vojnog aparata. Rečeno mu je da je Naeem 16 pozivni znak za kapetana Mohammada Zamanija, koji služi u IRGC-u. To je ime navedeno kao jedno od prisutnih na petosatnom ročištu o Nikinoj smrti koje je sažeto u izvještaju.  IRCG nije odgovorio na upite BBC-ja. Odgovorni za Nikinu smrt, koliko je poznato, nisu kažnjeni. Trag zašto je to tako može se pronaći u samom dokumentu. Svi iz Tima 12 - koji su bili na saslušanju - navedeni su u izvještaju,  a desno od njihovih imena stoji ime skupine kojoj pripadaju: "Hezbollah". To se odnosi na iransku paravojnu skupinu, Hezbollah, koja nije povezana s istoimenom libanonskom skupinom. Njegove članove koristi IRGC, ali ponekad djeluju izvan svoje jurisdikcije, kao što se čini da izvještaj priznaje: "Budući da su gore navedene osobe pripadale snagama Hezbollaha, praćenje ovog slučaja osim dobijanja potrebnih obaveza i sigurnosnih garancija nije bilo moguće", kaže se.

Časnik IRGC-a Naeem 16, s druge strane, dobio je pismenu opomenu, dodaje se.

Čak 551 demonstranata ubijeno je od strane snaga sigurnosti tokom iranskog pokreta Žena, život, sloboda, većina njih iz vatrenog oružja, navela je UN-ova misija za utvrđivanje činjenica.

Protesti su utihnuli nakon nekoliko mjeseci zbog krvavog gušenja od strane snaga sigurnosti. Uslijedilo je zatišje u aktivnostima iranske moralne policije, ali je početkom ovog mjeseca započela nova akcija protiv kršenja islamskog kodeksa odijevanja. Među uhapšenima  je i Nikina starija sestra Aida.

Iran demonstracije Nika Shakarami