Barbika u geopolitici južne Azije
Ružičasti svijet Barbike našao se u nemirnim vodama geopolitike južne Azije pošto je film po liku čuvene lutke zabranjen u Vijetnamu u vezi s teritorijalnim sporovima te zemlje s Kinom, prenosi Radio slobodna Evropa pisanje svjetskih medija. Vijetnam je zabranio distribuciju filma "Barbie" zbog scene u kojoj se pojavljuje mapa Južnog kineskog mora s takozvanom linijom s devet crtica koja odražava tvrdnje Pekinga da polaže pravo na čak 90 odsto Južnog kineskog mora, ukazuje The New York Times.
Vijetnam, koji je dugo ima zategnute odnose s Kinom, saopštio je u ponedeljak, 3. jula, da novi film s Margot Robbie i Ryanom Goslingom neće moći da ide u distribuciju zbog sporne linije u obliku slova "U".
Šef vijetnamskog Odjeljenja za film Vi Kien Tan rekao je da je "Barbie" zabranjen zbog "nezakonite slike 'linije kravljeg jezika' u filmu", koristeći uobičajenu vijetnamsku frazu za spornu liniju s devet crtica. Državni list Vijetnam plus naveo je da odluka o uključivanju linije u film "iskrivljuje istinu, krši zakon i narušava suverenitet vijetnamske teritorije".
Film "Barbie" režiserke Grete Gerwig, u kojem pored Robbie i Gosling glumi mnoštvo drugih poznatih ličnosti, trebalo je da ima premijeru u Vijetnamu 21. jula, kao i u SAD.
Poslije Vijentama i vlasti na Filipinima razmatraju da li da zabrane "Barbie", prenio je Variety.
Filipini, poput Vijetnama, Bruneja i Malezije, u sporu su s Kinom oko Južnog kineskog mora.
Resursima bogato Južno kinesko more kroz koje prolazi otprilike trećina međunarodnog brodskog saobraćaja decenijama je predmet spora različitih zemalja jugoistočne Azije, Tajvana i Kine oko nenaseljenih stijena, grebena i ostrva, piše The Washington Post.
Uprkos međunarodnoj arbitraži o nekim od ovih tvrdnji, za Južno kinesko more, kako ukazuje list, nema jasnog rješenja, dok se u njemu povećavaju vojne aktivnosti.
Peking je koristio liniju s devet crtica da ilustruje svoje pretenzije u Južnom kineskom moru još od vremena prije dolaska na vlast Komunističke partija Kine. Kina, dodaje WP, nije definitivno objasnila šta znači ta linija, pošto nije jasno da li ona označava namjeru da se prisvoje podvodni resursi tog područja, samo more ili ostrva i grebeni u Južnom kineskom moru.
Kina svoju pretenziju opravdava tvrdnjom da je prva otkrila i upravljala ostrvima u tom moru. Na unutrašnjem planu, linija s devet crtica se smatra pokazivanjem snage pošto su u protekla dva vijeka Azijom dominirale zapadne imperijalne sile i Japan.
Međunarodni sud u Haagu je 2016. presudio da kineska linija s devet crtica nije važeća prema međunarodnom pravu. Peking je, međutim, bojkotovao saslušanja u procesu i ignorisao odluku tribunala.
Dijelovi mora nad kojima Peking tvrdi da ima jurisdikciju nalaze se u ekskluzivnim ekonomskim zonama nekoliko zemalja jugoistočne Azije. Prema međunarodnom pravu, EEZ se protežu do 200 nautičkih milja (370 kilometara) izvan osnovne linije teritorijalnog mora zemlje. U toj zoni vlade imaju pravo na mnoge podvodne ekonomske aktivnosti, kao što su ribolov u dubokom moru i eksploatacija nafte, ali se površina smatra međunarodnim vodama.
Kina je ribarskim brodovima i gomilanjem vojske zauzela agresivan stav u spornim oblastima, ističe Washington Post, dodajući da je komandant američke ratne mornarice prošle godine rekao da je Peking u potpunosti militarizovao najmanje tri vještačka ostrva u Južnom kineskom moru, nasuprot obećanju kineskog lidera Xi Jinpinga u Bijeloj kući 2015.
"Barabie" nije prvi film koji je zabranjen u Vijetnamu zbog linije s devet crtica, ukazuje Times.
"Jeti: Snježni čovek" (Abdominable) produkcijske kuće Dreamworks, zabranjen je u Vijetnamu 2019. godine, a "Uncharted" kompanije Sony je prošle godine iz istog razloga doživio istu sudbinu. Ipak, piše londonski list, nije jasno da li je scena sa spornom linijom u "Barbie" previd ili pokušaj studija Warner Bros da pridobije naklonost Kine.
Warner Bros ove godine obilježava svoju stogodišnjicu, uz velike događaje planirane u Kini.
Hollywood je bio pod kritikama zbog popuštanja pod kineskim cenzorima i osjećanjima, ističe Times. Segment od šest sekundi u Warner brosovom filmu o Harry Potteru "Fantastične zvijeri: Tajne Dambldora", 2009. je izbačen iz verzije za Kinu – riječ je dijalogu koji aludira na romantičnu vezu između dva muška lika.
Po pitanju zabrane u Vijetnamu Kina je saopštila da pitanje Južnog kineskog mora ne bi trebalo povezivati s kulturnom i međuljudskom razmjenom, iako je, kako ističe Associated Press, izuzetno osjetljiva kako se njen imidž i teritorijalne pretenzije predstavljaju u industriji zabave, ali i drugim oblastima.
"Stav Kine o pitanju Južnog kineskog mora je jasan i dosljedan. Vjerujemo da dotične zemlje ne bi trebalo da povezuju pitanje Južnog kineskog mora sa normalnom kulturnom i međuljudskom razmjenom", rekao je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Mao Ning.
Kina je, na primjer, redovno uvodila mjere protiv kompanija koje sugerišu da je Tajvan – teritorija s zasebnim političkim sistemom, kodom i valutom – bilo šta osim dijela Kine.
Kompanije gotovo uvijek prihvataju žalbe Pekinga, u strahu da ne budu isključene s ogromnog unosnog kineskog tržišta. To, ističe AP, uključuje holivudske kompanije koji brišu ili dodaju scene na osnovu toga kakvu reakciju očekuju od Komunističke partije Kine i kineske izrazito nacionalističke javnosti.
federalna.ba/Beta