videoprilog Đorđa Vujatovića (Federacija danas)

Banjalučki teatar bio je izložen neviđenim političkim pritiscima

U Banjoj Luci je završen Teatar fest, međunarodni pozorišni festival na kojem je učestvovao i Sarajevski ratni teatar, što je izazvalo veliku političku buku, ali i reakciju glumaca i radnika u kulturi. Ljudi iz banjalučkog teatra začas su proglašeni nacionalnim izdajnicima. Sačekali su, ipak, da se manifestacija završi, goste ispratili kući, pa su se obratili medijima, te otvoreno ispričali o neviđenim političkim pritiscima kojim su bili izloženi u prethodnom periodu.

Od publike aplauzi, ali od politike šamari. Glumcima i organizatorima teatar festa u Banjoj Luci umjetnička kritika bila je naklonjena, ali politička ih je, ipak, više zaboljela. Spuštena je zavjesa za gledaoce, a dignuta za novinare i javnost. Umjesto priče o predstavama, tema su političke hajke, pitanja o zastavama, kladionicama, te gostovanju Sarajevskog ratnog teatra na festivalu.

„Sarajevski ratni teatar gostovao 2015. Tada je bila izostala ikakva osuda zbog imena i činjenice da se igra na istoj sceni“, kazala je Slađana Zrnić, selektorica festivala.

Hajka je pokrenuta nekoliko dana prije gostovanja pozorišta iz Sarajeva, a glumci iz Banje Luke kažu da im je zbog prljavih, zakulisnih radnji sada stavljena meta na čelo, te da su namjerno gurnuti u političko blato. Govore, od rata je prošlo isuviše vremena i treba se vratiti normalnim odnosima.

„Ne znam kako nas sve nazivaju - izdajnicima i plaćenicima, to je jako ružno“, kaže Boris Šavija, glumac u Narodnom pozorištu RS-a

„Da li vi smatrate da bih ja, kao borac VRS-a i RVI, trebao da imam zabranu da učestvujem u Federaciji BiH? Izgubio sam najbolje drugove, izgubio rodni kraj, izgubio najljepšu mladost“, pita Aleksandar Stojković, glumac u Narodnom pozorištu RS-a.

Zaposlenici Narodong pozorišta kažu da su duži vremenski period izloženi konstantnim pritiscima, a kao ilustraciju navode da su u posljednjih nekoliko godina imali više od 40 inspekcijskih nadzora, nakon anonimnih prijava. Sumnjaju ko stoji iza svega, ali ne otkrivaju. Ipak, napominju da se sve intenziviralo nakon što je raspisan konkurs za izbor direktora.

„Vrlo je simptomatično da se sve to dešava u vrijeme kada meni dolazi rješenje za imenovanje. Moram da kažem da trpim izuzetno nasilje na mrežama. Obavijestili smo policiju“, izjavila je Dijana Grbić, direktorica Narodnog pozorišta RS-a.

Glumci i zaposleni u Narodnom pozorištu postavili su glasno pitanje - kome je trebalo da se Narodno pozorište i kulturna djelatnost uvlače u političko blato? Kažu da su u posljednjim danima iznesene brojne laži o njihovom radu, ali da će oni ostati bastion istine i korektivni društveni faktor.

federalna.ba

Narodno pozorište RS SARTR