srijeda, 10. april

Bajramski program Federalne televizije

Federalna televizija i ove godine posebno odabranim programskim sadržajima obilježava Ramazanski Bajram. 
Specijalnim dokumentarnim emisijama, koncertima, te drugim prikladnim programskim sadržajima od jutarnjih sati tokom cijelog dana Bajramski program bit će obilježen i posebnim gostima koji će nas dočekati u studiju jutarnjeg programa Federalne televizije.

Program obilježavanja Bajrama počinje prvim dijelom manifestacije „Moj Ummete“, a zatim i prijenosom Bajram namaza iz Gazi Husrev-begove džamije u Sarajevu.

Redakcija programa „Dobro jutro, Bosno i Hercegovino“ u produženom trajanju donosi prazničnu atmosferu u domove. Reporteri spremaju priče o draži obilježavanja završetka ramazanskog posta. Bajramski običaji, očuvanje tradicije, gosti koji se prisjećaju najljepših bajramskih trenutaka sa najbližima.
Nakon jutarnjeg programa, preporučujemo i specijalno praznično izdanje magazina „Svako dobro“ u 11:15h.

Iz programa posebno izdvajamo dvije premijerne emisije kojima Federalna televizija obilježava ovaj praznik: „Bajramski intervju: Muftija Nedžad ef. Grabus“ i „Derviši“.

U 17:40h u programu je Bajramski intervju s muftijom Nedžadom ef. Grabusom s kojim je razgovarala Ehlimana Hodžić. Prof. dr. Nedžad Grabus kao muftija ljubljanski dao je izuzetan doprinos u jačanju kapaciteta Islamske zajednice u Sloveniji. Pokrenuo je, vodio i realizirao veliki broj projekta koji su imali nemjerljiv značaj za muslimane Slovenije i Evrope uopće. Među velikim brojem projekta koji nose potpis muftije Grabusa posebno se ističe izgradnja Muslimanskog kulturnog centra u Ljubljani. U razgovoru sa muftijom sarajevskim dr. Nedžadom Grabusom istražili smo teme poput evropskog identiteta bosanskohercegovačkih muslimana, diskriminacije sa kojom se muslimani suočavaju, ali i njihove uloge u međureligijskom dijalogu, te izazovima rastuće islamofobije i antisemitizma.

Himzo Mihaljević je autor dokumentarnog filma „Derviši“ kojeg Federalna televizija emitira u 18:35h. Derviški redovi (tarikati) su se u islamskom svijetu pojavili početkom trećeg stoljeća muslimanske ere. Riječ tarikat ne znači ništa drugo do škole, koje su dobile nazive po njihovim osnivačima. Oni su podizali i upućivali svoje učenike ka usavršavanju znanja i djelovanja. Ti učenici su se, zatim, pozivali na njih, a njihove škole, ili tarikati, nazvani su po ovim specifičnim imenima. Sufijski tarikat je škola koja se koncentrira oko misli i smjernica nekog učenjaka koji ima poseban metod u usmjeravanju učenika ka usavršavanju znanja i prakse. Ni manje ni više od toga. Kada su se pojavili ovi tarikati, u početku su bili samo škole duhovnih, moralnih i metodoloških smjernica. Nisu bili u međusobnoj kontradiktornosti u odnosu na akaidske i šerijatske propise. Razlika je bila samo u načinu vaspitanja i dovođenja učenika do puta Istine, kao i moralnog savršenstva.

U 14:25h možete pogledati dokumentarac o najvećoj i jednoj od najljepših džamija u Hercegovini, Karađoz begovoj džamiji. Izgrađena je 1557-1558, godine prema nacrtima poznatog osmanlijskog arhitekte Mimara Sinana. Nadzornik i glavni donator bio je mostarac Muhamed beg Karađoz, brat osmanlijskog vezira Rustem paše.

Federalna televizija emitirat će brojne koncerte, od kojih izdvajamo koncerte velikana sevdaha: Safeta Isovića „Bosno moja poharana“ i Hanke Paldum; ali i snimke manifestacija „Bajram dođe, mirišu avlije“ i „Moj Ummete“. 

U 23.15 sati u programu je bh. film. „Kod amidže Idriza“, sniman prema scenariju Namika Kabila, a u režiji Pjera Žalice. Glavni lik je Fuad Memić – Fuke koji nakon višegodišnjeg izbivanja dolazi u posjet amidži i amidžinici u predgrađe Sarajeva kako bi im popravio bojler.