Vlasi: Srbija je zainteresirana za srpski svet, a ne za EU

Kosovski advokat i političar o najnovijim napetostima na graničnim prijelazima Jarinje i Brnjak, ulozi Aleksandra Vučića, za kojeg tvrdi da želi postati “zaštitnik” svih Srba van Srbije, Srpskoj pravoslavnoj crkvi, koju smatra instrumentom vlasti u Srbiji, vraćanju SAD-a na Zapadni Balkan. S Azemom Vlasijem razgovarala Aida Hasanbegović. 
 
Sve je započelo zbog spora u vezi s registracijskim tablicama, a u međuvremenu se pretvorilo u napetost na graničnim prijelazima. Gospodine Vlasi, Vučićev ‘ultimatum‘ NATO-u, zveckanje oružjem, hitni sastanci koje traži Brisel, šta se, zapravo, događa na sjeveru Kosova? Koliko je situacija, realno, ozbiljna?
 
Nije to sad počelo, Vučić i njegova vlast su navikli na farse u vezi s Kosovom. S registarskim tablicama Srbije mogu normalno ući na Kosovo, što nije slučaj obrnuto. To je ostalo iz vremena UNMIKa-a i važilo je do 15. septembra. Kosovo je država, ima svoje registarske tablice i sasvim je normalno da se primjenjuje reciprocitet. I sad je to smak svijeta?! Vučić je od toga napravio „frku“, s obzirom na to da on ima nekolicinu na Sjeveru Kosova koja funkcionira poput daljinskog upravljača - sve što im se kaže u Beogradu, bez pogovora rade, tako su i blokirali put prema graničnim prelazima i napravili sebi probleme. Taj dio 90 posto koriste Srbi. Vučić, da bi se pokazao kao zaštitnik Srba van Kosova, postavlja smiješne ultimatume. Ultimatum da se povuče kosovska policija sa graničnih prelaza, a znamo da svaka država šalje policiju da zaštiti svoje granične djelatnike, ultimatum gdje da se kreće kosovska policija, zatim ultimatumi Evropskoj uniji, a sve radi s jednim drugim ciljem.
 
Zajednica opština sa srpskom većinom već je trebalo da se formira.  Nije, jer Aleksandar Vučić i dalje odbija originalni Sporazum iz 2015. godine. Vučić samo priznaje Zajednicu srpskih opština. Šta, zapravo, Aleksandar Vučić želi?
 
Pošto je postrojio Srbiju za sebe, sad igra ulogu zaštitnika Srba  van Srbije, u Crnoj Gori, Bosni I Hercegovini i na Kosovu, a prije toga izmisli kako su Srbi u ovim državama ugroženi, pa ih on brani. Njegov ministar Vulin mu je predložio da bude predsjednik svih Srba i njihovih interesa, a on se, očito, uživio u toj ulozi. On samo pravi sebi reklamu. Ne vjerujem da će biti nekih velikih problema, stanje na granici je mirno i neće biti incidenata.
 
Je li realno da Vučić prijeti Stoltenbergu?
 
Dajte, molim vas! Ako ga gledate u svakodnevnim medijskim istupima, on prijeti cijelom svijetu. Međutim, on je prepoznatljiv po tome da je prema jačima snishodljiv, servilan, a onima koje smatra slabijim od sebe - prijeti i ponaša se arogantno. Ne može on da prijeti Stoltenbergu. To su samo prazne priče.
 
Niko u Evropskoj uniji ne dovodi u pitanje, barem službeno, pravo Kosova na mjeru reciprociteta prema Srbiji u vezi sa registarskim tablicama, ali zamjeraju slanje specijalnih jedinica bez prethodnih konsultacija. Kakav ishod sastanka u Briselu, koji je zakazan za 28. se može očekivati? 
 
S kim treba da se konsultira Kosovo kada treba da šalje svoju policiju prema nekom graničnom prelazu kad neko tamo pravi probleme! Ta primjedba ne stoji. Iz Evropske unije u njihovom  stilu poruke: nemojte dizati tenzije, nemojte stvarati probleme, ako ima problem, dogovorite se. Mi toleriramo na kosovskoj strani srpske tablice, neka i oni to učine. Na sastanku se neće ništa desiti, Brisel će zamoliti obje strane da prekinu tenzije. Zbog registracijskih tablica neće biti zaustavljen proces dijaloga. Vučića čekaju izbori u aprilu 2022. godine, on nije zainteresiran za nastavak dijaloga o normalizaciji odnosa koji se vodi u Briselu, mada ga on želi prikazati kao rješavanje kosovskog pitanja, a koje je, da podsjetim, riješeno 2008. Kosovo je nezavisna država. Na početku septembra je branio Srbe na Cetinju, sad na Kosovu, ne znamo kako će da zaštiti Milorada Dodika, koji svakodnevno najavljuje kako će da otcijepi Republiku Srpsku. 
 
Da li se mogu očekivati stalni problemi, sve dok se ne okonča dijalog Kosova i Srbije finalnim sporazumom koji će podrazumijevati međusobno priznanje?

Kad će Srbija priznati Kosovo, ne znamo. Normalizaciju odnosa možemo očekivati samo ukoliko dođe do međusobnog priznavanja. Međutim, ni to ne znači da će Srbija prestati da provocira Kosovo preko 3 do 4 posto Srba koji tamo žive. Crnu Goru i Bosnu i Hercegovinu je priznala, pa vidite koje probleme tamo proizvodi. Problemi u ovim državama ne bi postojali da ne postoje direktna podrška i instrukcije iz Beograda onima koji u ove tri države prave probleme.   
 
Izjavili ste da Aleksandar Vučić glumi zaštitnika Srba van Srbije i da upravo otuda svi problemi sa susjedima. Navikli smo na probne balone kada je u pitanju Republika Srpska, međutim, ovo sa Crnom Gorom je ozbiljno zaustavilo njen integracijski put u članstvo EU.
 
Glavna politička ekspozitura Srbije zapravo je SPC koja je sa jednim glasom više dobila parlamentarnu većinu. Oni su ti koji su svjesno zaustavili put Crne Gore ka evropskim integracijama. Srbija nije zainteresirana iskreno za članstvo u EU, ona je zainteresirana za „srpski svet“ na Balkanu i za Rusiju. 
 
Za vrijeme Donalda Trumpa Amerika je, hajde da tako kažemo,  okrenula leđa Zapadnom Balkanu i pustila lokalnim liderima da rade šta hoće. Bidenova administracija je najavila novi angažman na Balkanu, prije svega na Kosovu i u Bosni i Hercegovini. Imenovan je  novi američki izaslanik za zapadni Balkan, Gabriel Escobar, umjesto dosadašnjeg Matthewa Palmera. Escobar se nada da će u vrijeme prvog Bidenovog mandata biti riješeno pitanje Kosova. Da li to znači da je vrijeme za neki novi američki pristup? 
 
Devedesetih godina prošlog stoljeća, kada je sve „puklo“ na ovim prostorima, bez Amerike se sukobi nisu mogli zaustaviti, niti bilo koje krucijalno pitanje na Balkanu riješiti. Sada se SAD, kao uostalom i cijeli svijet - nalazi u velikim problemima zbog pandemije korona virusa, a proruske snage, Vučić i njegovi oponenti koriste priliku da prave probleme. Svakako će se Amerika ozbiljnije vratiti regionu, sad ih je malo poremetila situacija u Afganistanu. Predsjednik Biden će se vratiti ovim prostorima i Sjedinje Američke Države će odigrati značajnu ulogu, naravno - uvijek zajedno sa Zapadnom Evropom. Koliko sam čuo, Dodiku će, osim Amerike, i EU uvesti sankcije, a on će na taj način dovesti u blokadu Republiku Srpsku. Srbi u BiH, koji kao i drugi građani žele normalan život u miru sa svojim sunarodnjacima - Bošnjacima, Hrvatima i drugima, riješit će se Dodika, ali će ostati posljedice.

federalna.ba/Aida Hasanbegović

Azem Vlasi
Azem Vllasi Azem Vlasi Federalni radio
0 02.01.2023 17:55
Rezime Azem Vlasi
0 18.05.2022 19:01
Azem Vlasi Rezime Kosovo
0 18.05.2022 18:55