Anđelić za Svijet objasnio zašto je Xi odabrao posjetiti Pariz, Beograd i Budimpeštu

Posljednjih dana svjedočili smo obilježavanju Dana pobjede u Drugom svjetskom ratu, ali i značajnim političkim događajima kao što su preuzimanje petog mandata predsjednika Rusije, Vladimira Putina, ali i evropskoj turneji kineskog lidera Xi Jinpinga.  Vjerujemo da su to sasvim dovoljni razlozi za razgovor u magazinu Svijet sa profesorom međunarodnih odnosa iz Londona, Nevenom Anđelićem.

Putin je na obilježavanju 79. godišnjice pobjede nad nacističkom Njemačkom rekao da će Rusija učiniti sve da spriječi globalni sukob, ali neće dozvoliti da joj prijete, poručivši kako su ruske strateške snage uvijek u borbenoj pripravnosti. Šta to znači? Da li Kremlj već punom parom razrađuje ratne planove i protiv koga?

„Vjerujem da oni imaju svoje planove dugi niz godina. Nakon okončanja Hladnog rata, tokom 90-ih pod Borisom Jelcinom Rusija je bila u priličnom rasulu, status supersile, jedne od dvije, se naglo izgubio, stanovništvo Rusije je izgubilo dignitet, i dolazak Vladimira Putina vratio je dio toga, i on mora pokazati svom stanovništvu i na međunarodnoj sceni da je Rusija moćna - neka vrsta otvaranja sukoba, konfrontacije, antagonizama sa Zapadom“, kazao je on.

Prema njegovim riječima, sadašnji model svjetskog poretka ne odgovara Rusiji, to je dominacija Zapada, a ne odgovara ni nekim drugim silama.

„I sada ćemo još neko vrijeme prolaziti kroz periode nestabilnosti u svijetu, serije brojnih regionalnih ratova, dok se ne ustanovi taj neki odnos među vodećim silama“, poručio je Anđelić.

Prokomentirao je i evropsku turneju kineskog predsjednika Xi Jinpinga, odnosno zašto je izabrao tri destinacije za posjetu – Pariz, Beograd i Budimpeštu.

Kaže da 'postoji neka logika u tom izboru'.

„Na inauguraciju Putina došli su samo predstavnici tri zemlje EU, jedna od njih je bila Francuska. To nam govori o ambiciji Francuske da ima i zasebnu vanjsku politiku. Ona ima ambiciju da bude moćna sila koja će možda i pregovarati među glavnim supersilama. Francuska ima i ekonomske interese. Ta donekle nezavisna vanjska politika, i ambicija predsjednika Emmanuela Macrona, logičan je bio slijed da će Kina izabrati Francusku za posjetu, u srž EU“, rekao je.

Drugi razlog imamo za Mađarsku koji se u zapadnim medijima ne naglašava dovoljno, nastavio je Anđelić.

„Mađarska preuzima predsjedavanje EU 1. jula. To bi bio logičan izbor da se ona posjeti na toj evropskoj turneji. Mađarska je i ozbiljan partner Kine, ona je jedna od članica EU koja se drugačije ponaša od skoro svih ostalih, i Kina ima tu svoje ekonomske interese“.

Kada je riječ o Srbiji, kaže da se nije dovoljno naglasilo, a u Kini je to vrlo značajan razlog – godišnjica bombardovanja kineske ambasade 1999. godine u Beogradu.

„Amerikanci to olako spominju, oni su se izvinili, ali u kolektivnoj memoriji nacije, države i vlasti u Kini to je vrlo važan događaj. 1999. su bili drugi odnosi, da se danas takvo nešto desi, strahovao bih od globalnog rata“, zaključio je Anđelić za Svijet.

federalna.ba

Svijet Neven Anđelić