Analiza 60. godišnjice Pokreta nesvrstanih
Dva dana nesvrstanih u Beogradu. Podsjećanje je to na dane, prije tačno 60 godina kad su Beograd i država koju su predstavljali u Nesvrstanima nešto značili u tadašnjem, hladnoratovskom svjetskom poretku.
Tačno 60 godina poslije još nismo podvukli liniju i sabrali rezultate raspada što je bilo vidljivo i na skupu, prije svega iz usta onih koji su naslijedili Jugoslaviju – ovako ili onako. Moglo bi se reći i da su zloupotrijebili skup:
"Srbija zna koliko je ta borba teška. Od svih naših borbi najbolnija je ona usmjerena ka rješavanju pitanja Kosova i Metohije", kazao je Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije.
"Stojim pred vama kao predstavnik naroda koji je uvijek bio na strani pravednika u svim ratovima sa kojima se region suočio, a sada pati i trpi zbog loše, nepromišljene politike centara moći koji su zamislili da se čitav jedan narod može slobodarski, istinoljubivi, može prisiliti da tiho odamre zarad nečijih ciljeva skrojenih u dalekim kancelarijama", riječi su Milorada Dodika, člana Predsjedništva BiH.
"Mislim da države bivše Jugoslavije s pravom ukazuju na to da Srbija pokušava nekakvom nacionalizacijom tog pokreta, sličnom metodom kao sa partizanskim pokretom.. Niti je Srbiji stalo da ovo bude jugoslovenska stvar", smatra Dragan Popović, direktor Centra za praktičnu politiku.
Srbija možda pravno jeste u mnogo čemu nasljednica Jugoslavije, ali treba reći da Srbija nije članica pokreta. Devedesetih je to pravo izgubila te je sad samo posmatrač. A posmatrač je i Rusija, nasljednica države koja je predstavljala jednu stranu bloka zbog koje je pokret i nastao.
Ne slažu se baš svi sa konstatacijom o isteku roka trajanja, kao što ne vide problem u činjenici da Rusija ima status posmatrača u Nesvrstanima. Na kraju, taj status ima i Srbija.
"Ovo ne iznenađuje, ali to je samo doprinos više jačanju svjetskog mira i bezbjednosti. Možda će i druge velike sile koje sad to gledaju mrko da dođu u iskušenje da i one jednog dana zatraže status posmatrača jer ne mogu pojedinci, ni pojedine grupe da dobiju tu političku bitku protiv mnoštva, ... tim prije što su se podigle do srednje razvijenih zemalja, pa i više", tvrdi Vladislav Jovanović, bivši ministar vanjskih poslova Republike Srbije. (1993-1995)
Romantičarske vizije su u redu, to valjda daje boju svijetu, ali kakva je realnost i budućnost?
federalna.ba