Amir Avdagić za FTV: Kršenje antidoping pravila u BiH je zastupljeno u skoro svim sportovima
(Izvor: Privatni album)

Amir Avdagić za FTV: Kršenje antidoping pravila u BiH je zastupljeno u skoro svim sportovima

Od. 1. januara naredne godine na snagu stupaju novi Svjetski antidoping kodeks, međunarodni standardi i nova Antidoping pravila u Bosni i Hercegovini, uključujući i novu Listu zabranjenih sredstava za 2021.godinu. S tim u vezi Agencija za antidoping kontrolu Bosne i Hercegovine kreirala je određena uputstva, o čemu za FTV detaljnije govori Amir Avdagić, pomoćnik direktora Agencije za antidoping kontrolu BiH i predsjednik Istočnoevropske regionalne antidoping organizacije.

Naredna godina donosi i nova antidoping pravila. O čemu se konkretno radi šta će to značiti za sportiste?

  • WADA - Svjetski antidoping kodeks sa međunarodnim standardima se revidira periodično, svakih šest godina, kao odgovor na brojne antidoping izazove u sportu, tako da od nove godine novi Kodeks, standardi i Antidoping pravila u Bosni i Hercegovini će zamijeniti one donesene 2015.godine. Riječ je o sportskim pravilima koja reguliraju uslove pod kojima se učestvuje u sportu i po svojoj prirodi smatraju se pravilima lex specialis u odnosu na legislativu iz krivične i građanske oblasti. Navedena pravila imaju prednost u primjeni u odnosu na propise i pravne standarde koji se primjenjuju u krivičnim i građanskim postupcima u Bosni i Hercegovini, na način da se poštuju princip proporcionalnosti i ljudska prava. Kod razmatranja činjenica i propisa koje primjenjuju na određeni slučaj, svi sudovi, arbitražna i druga sudska tijela moraju poštovati specifičnu prirodu ovih antidoping pravila, kojima se provodi Kodeks, te činjenicu da ova pravila predstavljaju konsenzus širokog spektra zainteresiranih strana širom svijeta u nastojanju da se omogući fer sport. Odgovornosti sportista prema Antidoping pravilima u BiH su: poznavati i poštovati ova antidoping pravila, uvijek biti dostupan za prikupljanje uzorka, preuzeti odgovornost, u kontekstu antidopinga, za ono što unosi u organizam i što koristi, obavijestiti medicinsko osoblje o svojoj obavezi zabrane korištenja zabranjenih supstanci i zabranjenih metoda, te preuzeti odgovornost za utvrđivanje da se primijenjenim liječenjem ne krše ova antidoping pravila, sarađivati s antidoping organizacijama koje istražuju kršenje antidoping pravila, kao i druge obaveze propisane Kodeksom.

Šta se zapravo podrazumijeva pod kršenjem antidoping pravila po Kodeksu?

  • Važno je napomenuti da doping, u smislu Kodeksa i Antidoping pravila u BiH predstavlja jedno ili više od ukupno jedanest (11) kršenja antidoping pravila, od kojih je svakako najpoznatije prisutnost zabranjene supstance ili njezinih metabolita ili markera u uzorku Doping je i :korištenje ili pokušaj korištenjazabranjene supstance ili zabranjene metode od strane sportiste; izbjegavanje, odbijanje ili propuštanje da se da uzorak od strane sportiste; kršenje pravila o obavezi dostupnosti za testiranje od strane sportiste – whereabouts propusti; ometanje ili pokušaj ometanja bilo kojeg dijela doping kontrole od strane sportiste ili drugog lica; posjedovanje zabranjene supstance ili zabranjene metodeod strane sportiste ili pomoćnog osoblja sportiste; nedopušteno trgovanje ili pokušaj nedopuštenog trgovanja bilo kojom zabranjenom supstancom ili zabranjenom metodom od strane sportiste ili drugog lica; davanje ili primjena ili pokušaj davanja ili primjene od strane sportiste ili drugog lica bilo kojem sportisti na takmičenju ili van takmičenja, bilo koje zabranjene supstance ili zabranjenog metoda; saučesništvo ili pokušaj saučesništva od strane sportiste ili drugog lica; zabranjeno udruživanje od strane sportiste ili drugog lica; radnje sportiste ili drugog lica s ciljem da se obeshrabri prijavljivanje dopinga nadležnima ili kazni zbog prijavljivanja dopinga nadležnima.

Vi ste na vrijeme kreirali uputstvo za provođenje i primjenu Svjetskog antidoping kodeksa. Gdje ih sportisti mogu pronaći?

 

  • Uputstvo je objavljeno u Službenom glasniku BiH, na internet stranici Agencije te je putem elektronske i redovne pošte dostavljeno Olimpijskom komitetu BiH, Paraolimpijskom komitetu BiH i sportskim savezima radi upoznavanja svojih članica i članova.

Je li rad Agencije za antidoping kontrolu u vrijeme pandemije koronavirusa bio otežan? Kako ste realizovali svoje aktivnosti?

  • Naša je dužnost i obaveza, prema Zakonu o sportu u BiH, kao Agencije koja je odgovorna za primjenu konvencija, kodeksa WADA, pravila Međunarodnog olimpijskog komiteta, Međunarodnog paraolimpijskog komiteta, međunarodnih sportskih federacija da osiguramo nesmetano provođenje antidoping programa i doping kontrolu, pa tako i u vrijeme pandemije. Sa ponosom moram istaći da smo u potpunosti realizovali plan doping kontrola uz maksimalni angažman svih kolega uposlenika i doping kontrolora, koji su u vrlo izazovnim epidemiološkim uslovima zaista položili ispit i ja im ovom prilikom čestitam.

Kontinuirano realizujete predavanja, kampanje, inicijative u okviru kojih podižete svijest i odgovornost sportista. Šta su još ciljevi edukacija?

  • Najsnažnije oružje u borbi protiv dopinga u sportu jesu prevencija i edukacija, a dodatni značaj edukacije ogleda se i u novom međunarodnom standardu za edukaciju. Glavni princip Međunarodnog standarda za edukaciju jest da prvo iskustvo sportiste sa antidopingom treba biti kroz edukaciju, a ne kroz doping kontrolu. Programi edukacije uključuju principe i vrijednosti vezani uz čist sport, prava i obaveze sportista, pomoćnog osoblja sportista i ostalih grupa navedenih u Kodeksu,princip striktne odgovornosti,posljedice dopinga, npr. tjelesno i mentalno zdravlje, društveni i ekonomski efekti i sankcije,kršenja antidoping pravila, supstance i metode s Liste zabranjenih sredstava, rizici korištenja dodataka prehrani, uzimanje lijekova i terapijska izuzeća, postupci testiranja, uključujući urin, krv i biološki pasoš sportiste, obaveze registrirane test grupe, uključujući podatke o mjestu boravka i korištenje sistema ADAMS i druge.

Koliko Agencija za antidoping kontrolu ima antidoping kontrolora? Je li taj broj dovoljan?

  • Zahvaljujući našem strateškom pristupu obuke doping kontrolora ne samo u mjestu sjedišta Agencije u Tuzli, nego i u Banjaluci, Sarajevu i Mostaru raspolažemo sa dovoljnim kapacitetima doping kontrolora.

Krše li sportisti pravila i u kojim sportovima je kršenje najzastupljenije?

  • U sljedećoj tabeli nalazi se pregled obavljenih doping kontrola po Planu doping kontrola Agencije za antidoping kontrolu za 2020. godinu, zaključno sa 11.2020.

Pregled se odnosi na doping kontrole (urin i krv), urađene domaćim sportistima.

Agencija za antidoping kontrolu sprovela je još 10 doping kontrola po zahtjevu naručioca na međunarodnim takmičenjima, koja su se održavala u Bosni i Hercegovini, i to na Evropskom prvenstvu u odbojci CEV U19 2020. (ž), održanom 22.-30.08.2020. godine u Zenici - (10 doping kontrola)

U 2020. godini utvrđeno je kršenje antidoping pravila u četiri (4) slučaja, a radilo se o kršenju člana 2.1. Svjetskog antidoping kodeksa: „Prisutnost zabranjene supstance ili njezinih metabolita ili markera u uzorku sportiste“ u sportovima plivanje, džudo, boks… Evidentirana su kršenja antidoping pravila u mnogim sportovima kao što su kick boks, rukomet, košarka, karate, skijanje, dizanje tegova, atletika… Prema evropskoj i svjetskoj antidoping statistici, u BiH se krše antidoping pravila, nažalost, u procentu kao i u većini drugih država, a od nekih država i više.

federalna.ba/Dino Durmić

doping antidoping Amir Avdagić
Norah Jeruto suspenzija doping
0 17.04.2024 14:05
WADA antidoping Amir Avdagić
0 05.03.2024 08:26
Agencija za antidoping kontrolu Bosne i Hercegovine antidoping Antidoping kontrola
0 10.10.2023 11:56
WADA Amir Avdagić antidoping Tramadol
0 08.10.2023 17:34
Paul Pogba doping
0 06.10.2023 15:26