Američki i britanski ambasador u BiH ponovili da podržavaju OHR

Američki i britanski ambasador u BiH ponovili da podržavaju OHR

Sarajevska Općina Stari Grad organizovala je danas ceremoniju sadnje lipa u Aleji ambasadora gdje su još tri ambasadora posadila stabla lipe na popularnoj starogradskoj šetnici.

Stabla lipe u prisustvu načelnika Općine Stari Grad Ibrahima Hadžibajrića zasadili su ambasador Švicarske u Bosni i Hercegovini Daniel Hunn, ambasador Sjedinjenih Američkih Država u BiH Michael J. Murphy i ambasador Velike Britanije u BiH Julian Reilly.

Nakon današnje ceremonije Aleja ambasadora sada ima 229 zasađenih stabala lipe.

Ambasador Hunn je tim povodom istakao da na ovaj način grad Sarajevo postaje još zeleniji i ljepši.

“Želim čestitati načelniku Hadžibajriću na ovoj inicijativi. Mislim da na ovaj način činimo da grad bude još zeleniji i čišći“, rekao je Hunn.

Komentarisao je i aktuelnu političku situaciju u BiH i najavu moguće odluke visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Christiana Schmidta o nametanju Izbornog zakona i izmjena Ustava Federacije BiH.

“Mi kao Švicarska jesmo neutralna zemlja, ali sa Bosnom i Hercegovinom održavamo prijateljske i partnerske odnose. Sa BiH i njenom vladom sarađujemo dugi niz godina u različitim oblastima i imamo intenzivan program saradnje gdje podržavamo razvoj zemlje. U ovoj izbornoj godini mi ćemo svakako pratiti kako se stvari razvijaju i davati podršku i narodima Bosne i Hercegovine i vladama kako bi se organizirali fer i transparentni izbori“, kazao je Hunn te dodao:

“Mi podržavamo aktivnosti visokog predstavnika u ovoj zemlji. Švicarska ima diplomatu koji radi u uredu visokog predstavnika i mi kao vlada podržavamo aktivnosti visokog predstavnika.“

Američki ambasador Murphy istakao je da je sretan što je prisustvovao ceremoniji sadnje lipa u Aleji ambasadora.

“Sama ceremonija sadnje drveta je zaista trajni simbol prijateljstva između Bosne i Hercegovine i SAD-a i dobrih i čvrstih odnosa između ove dvije zemlje“, kazao je Murphy, te je potom prokomentarisao izjavu američkog State Departmenta u kojoj se navodi da će SAD podržati bilo koju odluku visokog predstavnika u BiH.

“Politika SAD-a prema Bosni i Hercegovini je konzistentna i čvrsta dugi niz godina i ona se nije promijenila. Ono što SAD podržava jeste teritorijalni integritet, suverenitet i multietnički karakter Bosne i Hercegovine. Želimo vidjeti da postoje jake, funkcionalne i odgovorne državne institucije u kojima sve stranke rade časno i pošteno. Želimo jake, funkcionalne i odgovorne entitetske institucije gdje stranke koje su u njima rade na izgradnji bolje budućnosti“, rekao je Murphy te dodao:

“Podržavamo Dejtonski mirovni sporazum i podržavamo Ured visokog predstavnika koji je dio Dejtonskog sporazuma. Podržavamo jak, čvrst Ured visokog predstavnika, ovlasti koje ima Ured visokog predstavnika, uključujući Bonske ovlasti i također da se te Bonske ovlasti koriste kada visoki predstavnik to smatra odgovarajućim. To je bila američka politika, i to još uvijek jeste, od 1995. i nije se promijenila“, kazao je američki ambasador.

Britanski ambasador Reilly je izrazio zadovoljstvo što je imao priliku da posadi lipu u Aleji ambasadora.

“Čast mi je dobiti mjesto u društvu mojih prethodnika i drugih kolega koji su se tokom godina zalagali za boljitak i prosperitet ove divne zemlje“, kazao je Reilly.

Potom je komentarisao i aktuelnu političku situaciju u BiH u vezi sa najavom moguće odluke visokog predstavnika Schmidta o nametanju Izbornog zakona BiH.

“Velika Britanija podržava rad visokog predstavnika Schmidta. Posvećeni smo inkluzivnoj, stabilnoj i transparentnoj Bosni i Hercegovini u okviru Dejtonskog mirovnog sporazuma. Ovo je složeno i teško pitanje i na domaćim političkim liderima je da rade zajedno u najboljem interesu BiH i njenih građana, a mi imamo puno povjerenje u visokog predstavnika i njegovu predanost inkluzivnoj i demokratskoj budućnosti Bosne i Hercegovine“, rekao je Reilly.

Ambasador Reilly jučer je također izjavio da Ujedinjeno Kraljevstvo nastavlja u potpunosti podržavati visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini i ključnu ulogu Ureda visokog predstavnika (OHR).

Hadžibajrić je izjavio da se došlo do kraja sa sadnjom lipa u jednom dijelu aleje i da je ostalo još samo pet mjesta.

“Nastavit ćemo iza Darive. Danas smo sa rednim brojem 229 popunili ovu Aleju ambasadora i nadam se da ćemo u miru, s obzirom na situaciju u BiH kako je neki žele da prikažu, nastaviti sa ovom tradicijom“, kazao je Hadžibajrić, te se dotakao i aktuelne političke situacije u BiH.

“Možda su neke stvari u startu krivo postavljene. U prvom članu Ustava BiH se kaže da je BiH država ravnopravnih konstitutivnih naroda, a to je trebalo da bude ravnopravnih građana i danas ne bi sigurno bilo ovih problema jer očito je da određeni ljudi, neke etno grupacije stanovništa osjećaju da su ugrožene u odnosu na broj jednih u odnosu na broj drugih ili broj trećih, to se odnosi na Hrvate, Srbe i Bošnjake. To je ta etnonacionalna politika i jednostavno ne smijemo dozvoliti da BiH pukne po tim etnonacionalnim šavovima. Ono što Evropa ili neke evropske države ne bi želile da se kod njih desi, ne vjerujem da će dozvoliti da se desi ovdje u Bosni i Hercegovini“, istakao je Hadžibajrić.

federalna.ba/AA
ambsador SAD ambasador Velika Britanija OHR