Američka ambasadorica pri NATO-u Džulijan Smit u posjeti BiH

Američka ambasadorica pri NATO-u Džulijan Smit u službenoj je posjeti Bosni i Hercegovini, što je ranije i najavila ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Sarajevu. Smit je posjetila NATO bazu u Butmiru, Ministarstvo odbrane Bosne i Hercegovine a obavila je razgovor i s predstavnicima Američke ambasade u BiH. Ova posjeta Smit dolazi nakon što je državni sekretar SAD Entoni Blinken najavio vojnu pomoć Bosni i Hercegovini zbog opasnosti od ruske agresije. Američka ambasadorica došla je samo mjesec prije nego će u Vijeću sigurnosti UN-a na glasanju biti produženje mandata EUFOR-a u BiH. Kako je najavljeno, u slučaju da Rusija stavi veto na produženje misije, evropski vojnici će morati napustiti našu zemlju. Međutim, pretpostavke su da će u tom slučaju NATO rasporediti svoje snage na tlu Bosne i Hercegovine. To je potvrdio i bivši vojni predstavnik BiH pri NATO-u Alija Kožljak koji je kazao da NATO već ima mandat da djeluje u BiH i da ne treba nikakva nova odluka u tom smislu. Alija Kožljak:

 
“NATO je već sada u BiH s nekim ograničenim snagama, EUFOR također. Mandat je eksplicite jasan. On je donesen Rezolucijom Vijeća sigurnosti iz 2004.godine i koliko je NATO vodio računa tada o svojoj odgovornosti za sigurnost u ovom području govori činjenica da 2004. kada je prepuštao mandat EUFOR-u, da je ipak ostala klauzula da i EUFOR i NATO imaju taj nastavak mandata da u slučaju potrebe djeluju u BiH. Nikakva druga odluka nije potrebna NATO-u, pogotovo od domaćih institucija, da u slučaju potrebe djeluju”.

Ovoga je svjestan i aktuelni član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, koji je nakon žestokih kritika upućenih na račun EUFOR-a promijenio retoriku te kazao da snažno podržava njihovo prisustvo na tlu BiH. „Dodatno sam razumio ulogu Misije Altea i njena uloga u BiH ima moju podršku sada i u budućnosti“ napisao je Dodik na svom Tviter nalogu. Prema pisanju nekih medija Dodik će 20. septembra na sastanku s predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom tražiti i da Moskva ne stavi veto na produženje mandata EUFOR-a jer će u protivnom NATO zamijeniti trupe EUFOR-a.

Sa druge strane jasan je stav predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Šefika Džaferovića:

“Podržavamo produženje misije Altea, a ukoliko ona bude dovedena u pitanje od nekih aktera u Vijeću sigurnosti, NATO ima direktan mandat u Bosni i Hercegovini po Dejtonskom sporazumu".

 

Stručnjaci su jasni - ukoliko se bude blokiralo produženje mandata, alternative ima, a ona je, kako kažu, regulisana Dejtonskim sporazumom. Pri tome naglašavaju da je u Bosni i Hercegovini i dalje potrebno djelovanje mirovnih snaga. Ambasador i stalni predstavnik Bosne i Hercegovine pri UN Sven Alkalaj:

 

"Zaključci i rezolucije koje su Ujedinjene nacije donosile, a koje u sebi sadrže rezoluciju 1551, koja govori o djelovanju i sadejstvu EUFOR-a i NATO-a, na toj relaciji će se tražiti zamjena jer konstatacija svih međunarodnih faktora i snaga je da je u Bosni i Hercegovini još određeno vrijeme potrebno prisustvo međunarodnih snaga".

 

Neslužbeno, čelnici NATO-a trenutno razmatraju plan raspoređivanja svojih jedinica u Bosni i Hercegovini koje bi, ukoliko Rusija iskoristi veto u Vijeću sigurnosti i blokira novi mandat EUFOR-a, zamijenile ove jedinice. S ovom informacijom navodno već su upoznate vlasti u BiH.

 

 

 

 

 

Julianne Smith Federalni radio
sport Federalni radio
0 02.05.2024 23:43
Vijesti u 22 Federalni radio
0 02.05.2024 22:12
sport Federalni radio
0 02.05.2024 17:12
Vijesti u 17 Federalni radio
0 02.05.2024 17:05
sport Federalni radio
0 30.04.2024 23:34
Vijesti u 22 Federalni radio
0 30.04.2024 22:26