videoprilog Željke Mihaljević (Federacija danas)

Akcija Udruženja žena 'Li-Woman': Edukacija i osnaživanje žena

Baveći se ženskim ljudskim pravima livanjsko Udruženje žena „Li-Woman“ je uz financijsku potporu Ekumenske inicijative žena iz Omiša realiziralo cijeli niz projekata u svezi s edukacijom i osnaživanjem žena, ali i nevladinih organizacija u čijem fokusu su žene. Tim povodom su osmislile i izdale brojne publikacije, a dvije posljednje - „Krenite našim stopama“ i „Vaša mala Konvencija“ su dijelile svojim sugrađanima.

Uličnim akcijama aktivistkinje „Li-Womana“ nastoje doći do što većeg broja žena, ali i muškaraca, kako bi ukazale da, unatoč brojnim međunarodnim konvencijama, rezolucijama i preporukama, i dalje postoji široka diskriminacija žena u pogledu ravnopravnog sudjelovanja u gotovo svim sferama života.

„Da se žene aktiviraju, da osvijeste da imaju prava, ali da ne vrijedi sjediti kod kuće, nego da se valja zalagati za ta prava, odnosno koristiti ona koja imamo. A imamo dobre propise, samo trebamo da se aktiviramo i da ih koristimo. A tamo gdje se nailazi na prepreke, slijedi dalje zalaganje, dalja borba“, ističe Jasminka Borković, predsjednica Udruženja žena „Li-Woman“ Livno.

„Preporučila bih svakoj ženi, bez obzira na dob, da krene s ovakvom neformalnom edukacijom, da iskoristi u svojoj lokalnoj zajednici resurse koje ima kako bi sebe nadogradila, jer osnažena žena je sretna žena“, dodaje Emina Cero Šehić, članica Udruženja žena „Li-Woman“ Livno.

„Projekt zbog kojeg smo se okupili doprinio je i meni da se suočim s nekim svojim strahovima i da osvijestim neke svoje sposobnosti koje mogu koristiti na neki drukčiji način, kao i resurse, i svakome bih toplo preporučila da nam se pridruži“, poručuje Anja Maksić, članica Udruženja žena „Li-Woman“ Livno.

Bila je to prigoda osvrnuti se i na sve učestalije slučajeve obiteljskog i nasilja nad ženama, osobito na femicid.

„Prvi korak nam je da promijenimo tu zakonski okvir jer nije prepoznat femicid kao krivično djelo. Poražavajući je podatak da u posljednjih godinu dana imamo 13 ubistava žena, femicida. Koliko ih se još treba desiti da bi se uradio taj korak ka promjeni zakonskog okvira“, istaknula je Cero Šehić.

„Treba malo omasoviti i reakcije i osvijestiti građane, ne samo žene, šta je to, šta nam se događa“, naglasila je Borković.

I to je nešto na čemu će ovo livanjsko udruženje poraditi više u idućoj godini, a edukacija kroz koju su prošle sa brojnim sugrađankama, među kojima su i tehnike zagovaranja, umnogome će doprinijeti da naprave značajniji pritisak na zakonodavca da prepozna femicid kao posebno teško i opasno kazneno djelo.

federalna.ba

Li-Woman Livno