Akademik Hanjalić za FR: Biti naučnikom je vrlo prestižno, država to mora prepoznati i podsticati

Akademik Kemal Hanjalić dobitnik je ovogodišnje ‘Šestoaprilske nagrade. Hanjalić je univerzitetski profesor i doktor tehničkih nauka. Osamdesetih godina bio je dekan Mašinskog fakulteta u Sarajevu, te gradonačelnik Sarajeva koji je pokrenuo i vodio izradu prve Strategije naučno-tehnološkog razvoja BiH, ali i projekt modernizacije i obnove istraživačke opreme na svim univerzitetima u BiH

 

 

Razgovarala Aida Hasanbegović

 

Na pitanje kako izaći iz tranzicijskog društva u kome još uvijek  nacionalne političke elite imaju monopol na predstavljanje svojih nacija, a građanin je protjeran iz političkog diskursa i marginaliziran , akademik Kemal Hanjalić smatra da je to situacija koja je, nažalost, cementirana.

„Građanska opcija u takvom tripartijskom sistemu nema mjesta za građane. Cementiranje je vješto urađeno preko partijokratijom podobnih, nepotizmom. Imate ogroman državni aparat i javna preduzeća u kojima su zaposleni partijski podobni i rođaci. To je jedna glasačka mašina koja producira sistem iz kojeg je teško izaći. SDP je napravio veliku grešku, dok je bio na vlasti prihvatio je isti sistem.

Demokratija nisu samo slobodni izbori kao što se ovdje govori, demokratija je odgovornost, polaganje računa i transparentnost. Prava demokratija vodi računa i onima koji nisu birali vas, u pravoj demokratiji nemate tako eklatantno preferiranje svojih partijskih istomišljenika.“ ističe akademik Hanjalić.

 

Na pitanje ima li mjesta za nauku koja je po definiciji razvojni podsticaj i društveni ugled, u Bosni Hercegovini koja je ovako politički segmentirana te na koji način „natjerati“ donosioce zakona i izvršioce odluka da osiguraju pripadajuću ulogu nauke kao dugoročnog razvoja, Hanjalić kaže da se nauka mora prihvatiti kao nova ekonomska paradigma:

„Nisu više nafta i druga prirodna bogatstva kao ni radna snaga osnovni kapital, to je sada sticanje i primjena znanja. Pod naukom se podrazumijeva svašta. Ja polazim od onog što je egzaktna nauka, ono što se matematikom može izračunati i teoremom dokazati kako bi se podstakao tehnološki razvoj.  Biti naučnikom je vrlo prestižno, država to mora prepoznati i podsticati.“

Kemal Hanjalić Federalni radio
sport Federalni radio
0 18.05.2024 23:41
Vijesti u 22 Federalni radio
0 18.05.2024 22:14
Vijesti u 17 Federalni radio
0 18.05.2024 18:23
sport Federalni radio
0 18.05.2024 17:21
sport Federalni radio
0 16.05.2024 23:10
Vijesti u 22 Federalni radio
0 16.05.2024 21:59