AHATOVIĆ ZA FR: Naše pristupanje punopravnom članstvu u NATO savezu ne može biti zaustavljeno
Razgovarala: Amra Ličina
Vijeće ministara ima obavezu da na osnovu odluke Predsjedništva iz 2019. godine usvoji program reformi. To nije odluka o članstvu u NATO savez, ali je važno. Za svaku godinu od 2019. do 2023. godine, Program reformi je usvojen i dostavljen NATO-u. Međutim, posljednji usvojeni i dostavljeni Program reformi od Vijeća ministara i Predsjedništva BiH je Program za 2022. godinu. O ovome, kao i o tome da li su sada većim dijelom u situaciju u BiH upleteni ruski interesi, te o putu BiH u EU, za Radio Federacije BiH govorio je vojno-politički analitičar Nedžad Ahatović.
Iako je put BiH prema NATO-u usporen, ne može biti zaustavljen, često čujemo. Ipak, već godinu dana, postoji zastoj u formalnoj komunikaciji sa NATO-om, jer mu program reformi za 2023. godinu nije nikad dostavljen?
„To se događa iz razloga što se komisija koja treba izraditi preliminarni nacrt tog dokumenta nije sastajala u tom periodu nakon formiranja vlasti. Na čelu te komisije je kadar HDZ-a BiH, tako da u tom kontekstu možemo to shvatiti kao još jednu opstrukciju ovog puta Bosne i Hercegovine ka NATO-u. I ništa više. Međutim, naravno, taj program koji je NATO pokrenuo sa Bosnom i Hercegovinom, odnosno naše pristupanje punopravnom članstvu NATO-u ne može biti što se toga tiče zaustavljeno, može biti samo prolongirano za ovaj vremenski period u kojem se te stvari dešavaju u političkom smislu. Treba postići politički konsenzus o tom pitanju i uraditi sve ono što je neophodno kako bi se obaveze koje smo preuzeli prema NATO-u odvijale nesmetano u skladu sa utvrđenom procedurom.“
Da li status BiH u NATO-u može biti ugrožen ako ne pošaljemo program reformi?
„NATO ne funkcioniše na taj način. Dakle, mi diktiramo tempo saradnje sa NATO savezom. I ukoliko mi ne usvojimo taj program reformi za predstojeću godinu, to znači da sljedeću godinu moramo nadoknaditi, znači moramo napraviti program za dvije naredne godine. To je čisto tehničko pitanje kojim se u suštini utvrđuje naša dinamika i međusobni odnosi. Dakle, šta mi tražimo od NATO saveza i šta NATO traži od nas – to je jasno, i šta mi tražimo i na koji način NATO može da nam pomogne da usvajamo standarde koji su potrebni, to je opet ono što treba da sadrži program reformi ili ANP, odnosno godišnji nacionalni program pristupanja. Prema tome, tu nema nekih velikih dilema. NATO naravno neće zatvoriti vrata Bosni i Hercegovini, što zbog tehničkih pitanja, a što zbog ukupne geopolitičke situacije i stanja na Zapadnom Balkanu.“