Ahatović za FR: Helez nije iznio neprovjerene stvari
Razgovarala: Amra Ličina
Ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez jučer je dao iskaz u Tužilaštvu BiH o postojanju kampova za obuku paravojnih jedinica, u sklopu istrage koja je pokrenuta nakon što je u jednom intervjuu kazao da ti kampovi postoje u Republici Srpskoj i da ih vode osobe iz Rusije. Kako je za Radio Federacije kazao vojno-politički analitičar Nedžad Ahatović, Zukan Helez ne bi iznio u javnost neprovjerene stvari, u ovom slučaju doveden je u pitanje suverenitet Bosne i Hercegovine dok Tužilaštvo šuti.
Nakon što je ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez prije nekoliko dana otkrio lokacije navodnih vojnih kampova za obuku u RS-u, Obavještajno-sigurnosna agencija BiH obavijestila je Vijeće ministara da ne postoje vojni kampovi i paravojne formacije. Odsjek za terorizam Tužilaštva Bosne i Hercegovine formirao je predmet nakon Helezovih navoda u medijima o postojanju ovih kampova, a jučer je ministar u Tužilaštvu dao izjavu.
„Što se tiče informacija koje je dala OSA, to je iz domena njihovih saznanja. Možda Ministarstvo odbrane ima neka druga saznanja pa valja to provjeriti i dati sud o svemu tome. Što se tiče samog slučaja gdje je ministar Helez spomenuo postojanje određenih kampova, kao i aktivnosti koje provode određena lica u RS-u, mislim da se sa te strane sve nadležne institucije sigurnosnog sektora u Bosni i Hercegovini kroz svoje djelovanje pogledaju da li imaju informacije ili ih nemaju o onome što je ministar Helez iznio. Pa tek da se onda donosi sud o onome što je on iznio, a ne da se radi obratno, kao što je sad slučaj, gdje se digla velika politička halabuka šta je ministar iznio u javnost i da li je to relevantno ili ne. Sigurnosne institucije su trebale da reaguju, ako nemaju saznanja, onda su trebale tražiti saznanja od Ministarstva odbrane ili napraviti interesornu radnu grupu koja bi provjerila sve te navode. Ovo što se sad radi i vrši pritisak od strane Tužilaštva i struktura iz RS-a nije primjereno s obzirom na njegovu poziciju i težinu informacija koje je iznio.“
Zastupnici SNSD-a jučer su potpisali i uputili u proceduru inicijativu za rekonstrukciju Vijeća ministara BiH, odnosno za smjenu ministra odbrane Zukana Heleza. Međutim, Helez je drugi ministar odbrane čiju smjenu su zatražili kadrovi SNSD-a. Oni su isto tako tražili smjenu bivšeg ministra Sifeta Podžića, zbog otkazivanja vojne vježbe Oružanih snaga BiH i vojske Republike Srbije.
„U oba slučaja ministri odbrane su postupili u skladu sa svojim nadležnostima. Prvi slučaj - ministar Podžić je iskoristio svoje diskreciono pravo da procijeni da li postoje sigurnosni uslovi da jedinice, koje su učestvovale u agresiji na Republiku BiH, mogu učestvovati skupa na vježbi sa Oružanim snagama BiH. Što se tiče ministra Heleza, izlišno je komentarisati bilo šta što SNSD poduzima da radi u političkom smislu, jer je 99,9% političkih aktivnosti usmjereno direktno protiv države Bosne i Hercegovine. I ne rade to za svoj račun, nego za račun Ruske Federacije, odnosno njihove obavještajne mreže. To možemo shvatiti kao produženu ruku ruskog uticaja na Balkanu. Jer toliki ruski uticaj nije zastupljen ni u Srbiji kao što je zastupljen u SNSD-u. I normalno je da će oni zatražiti rekonstrukciju Vijeća ministara i smjenu svakog onog ko propitiva šta se dešava iza kulisa u RS-u i iza paravana nevladinih organizacija i 16 kancelarija Ravnogorskog četničkog pokreta.“
Kako biste opisali trenutnu sigurnosnu situaciju u Bosni i Hercegovini?
„Situacija je zadovoljavajuća, ali uvijek postoji tendencija da ona bude poremećena određenim aktivnostima koje mogu da izazovu nestabilnost u svakom trenutku i na te stvari treba biti spreman. Kako od terorizma, koji se povezuje s ovim radikalnim grupama povratnika iz Sirije, tako i s ovim radikalnim grupama povratnika s ratišta u Ukrajini, koji su otišli tamo preko kancelarije Wagnera. Prema tome, prema obje strane treba biti budan i treba poduzeti sve mjere i radnje kako bi građani Bosne i Hercegovine bili što sigurniji i kako bi se nivo sigurnosti podigao na zadovoljavajući i potrebni nivo. Da bi se to desilo moraju se povećati materijalna ulaganja, mora se raditi modernizacija Oružanih snaga da bi stekle status da mogu da odvraćaju bilo kakvog potencijalnog agresora od bilo kakvih radnji unutar BiH ili napada na naše granice. Puno je aktivnosti koje bi se trebale raditi u tom planu. Ali kad započnete neke stvari da radite, onda dobijete osudu iz RS-a koja ne želi da gradi zajednički sigurnosni sistem već želi da gradi odvojeni sigurnosni sistem unutar BiH kako bi se, na kraju krajeva, lakše odvojila od države kada za to dođe vrijeme. A već su poduzeli velike mjere i radnje, posebno kada je u pitanju naoružavanje MUP-a RS-a, sa čijim pripadnicima rade direktno ruski instruktori već nekoliko godina. Dakle, oni treniraju specijalne jedinice MUP-a i jedinice žandarmerije. Apsolutno su stvari jasne u političkom smislu u BiH, samo izgleda da nije međunarodnoj zajednici.“