Admiral Bauer: Bosna i Hercegovina je značajan i pouzdan partner NATO-a
Admiral Rob Bauer, predsjedavajući Vojnog odbora NATO-a, u službenoj je posjeti Bosni i Hercegovini. Jutros se sastao sa delegacijom Oružanih snaga BiH, koju je predvodio Senad Mašović, načelnik Zajedničkog štaba Oružanih snaga. Bauer je nakon sastanka rekao da mu je čast biti u Bosni i Hercegovini u kojoj boravi danas i sutra.
Šef Vojnog komiteta NATO-a admiral Rob Bauer danas je u Sarajevu poručio da njegova posjeta Bosni i Hercegovini dolazi u trenutku kada je globalna sigurnost pod ogromnim pritiskom:
“Na NATO summitu u Madridu saveznici i lideri savezničkih zemalja su se dogovorili da pojačaju političku i praktičnu podršku za zemlje partnere, koje su ugrožene ruskom agresijom, uključujući Bosnu i Hercegovinu. Naprimjer, razvojem i izradom novog paketa izgradnje odbrambenih kapaciteta da bi se pomoglo Bosni i Hercegovini da provede već dogovorene planove za modernizaciju njenih odbrambenih i sigurnosnih struktura.“
Bauer je naglasio da je prisustvo NATO-a u Sarajevu pokazatelj predanosti Bosne i Hercegovine ka članstvu u NATO savezu.
„Prisustvo NATO-a u Sarajevu i naša podrška operaciji EUFOR-a Althea služi kao pokazatelj naše dugoročne predanosti sigurnosti u Bosni i Hercegovini. Mi imamo dugoročno i korisno partnerstvo koje je zasnovano na političkom dijalogu i praktičnoj saradnji.“
General Pukovnik Oružanih snaga BiH Senad Mašović je rekao da je ova posjeta značajna i važna iz više aspekata:
„Prije svega, potvrđuje da je NATO prisutan u Bosni i Hercegovini, da NATO i BiH efikasno sarađuju na visokom nivou, te da BiH ima svoje mjesto i da pripada NATO porodici.“
Podsjećamo, admiral Rob Bauer, predsjedavajući Vojnog komiteta NATO-a, u maju ove godine je posjetio Hrvatsku. Tokom te posjete posebno je spomenuo sjedište u Sarajevu kao važnu tačku povezivanja NATO-a na Balkanu.
O važnosti ulaska Bosne i Hercegovine u ovaj vojni savez stalno se govori u bh. javnom diskursu, a analitičari smatraju da će se Bosna i Hercegovina brže pridružiti NATO-u nego Evropskoj uniji. Jahja Muhasilović, profesor međunarodnih odnosa:
„Ne treba zaboraviti da je NATO igrao aktivnu ulogu 1995. godine, prije potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma. Zapravo, akcija NATO saveza je na kraju i dovela do potpisivanja Dejtonskog sporazuma i on ostaje kao sigurnosni kišobran za Bosnu i Hercegovinu, ali i region. U suštini, NATO je dužan da djeluje u Bosni i Hercegovini.“
Posljedni samit NATO-a ohrabrio je BiH na putu ka Alijansi, a očekuje se da će NATO biti sve prisutniji u Bosni i Hercegovini. Alija Kožljak, vojno politički analitičar:
„Integracijski procesi u NATO savez i Evropsku uniju su povezani. Povezani su u smislu razmatranja problema u Bosni i Hercegovini i generalno uslova koji se trebaju ispuniti, a tiču se reformi kojima Bosna i Hercegovina treba pokazati da želi biti relevantna u ovoj euroatlantskoj sferi.“
Sigurnost Bosne i Hercegovine ključna je za stabilnost zapadnog Balkana i ostatka Evrope. Svrha mog posjeta je da bolje shvatim koji su izazovi sa kojima se suočava vaša zemlja, te da shvatim koje su snage i sposobnosti Oružanih snaga BiH, kazao je admiral Rob Bauer, koji je kao vojni savjetnik generalnog sekretara NATO-a, najviši vojni oficir Saveza.