70 godina prkosna i ponosna Dolina ćupova na Grbavici

70 godina prkosna i ponosna Dolina ćupova na Grbavici

Prije sedamdeset godina izgrađen je stadion Grbavica koji je dobio naziv po istoimenom sarajevskom naselju u kojem se i nalazi, a gradili su ga između ostalih i tadašnji žitelji Novog Sarajeva. Svi su u okviru svojih mogućnosti dali nesebičan doprinos te 1953. godine, a za potrebe Fudbalskog kluba Željezničar. Među navijačima Želje ovaj kultni stadion poznat je i pod nadimkom "Dolina ćupova". A kako je Grbavica dobila popularni nadimak "Dolina ćupova" svojevremeno je ispričao bivši direktor i generalni sekretar plavih Zdenko Jelić.

"Ima tom nazivu dugo, sjećam se dobro. Vezano je za Indokinu, odnosno za borbe oko tadašnjeg Laosa gdje su se dvije frakcije borile na području današnjeg Vijetnama. Bile su to višegodišnje i krvave borbe. Borili su se po klancima, a jedan od njih, najstrašniji u tom ratu u Indokini zvao se Dolina ćupova. Čini mi se da je to prvi put spomenuo Pero Žagar iz ljubljanske Olimpije koji je rekao: 'Vi koji idete na Grbavicu, ostavite svaku nadu.” Time je aludirao da nemaju šanse da na našoj Grbavici osvoje išta osim rukovanja nakon poraza."

Za vrijeme agresije na BiH stadion je bio okupiran, itetako devastiran, zapadna tribina izgorjela, a građani opkoljenog Sarajeva, posebno navijači Želje su čekali dan kada će se napokon vratiti u svoju "Dolinu ćupova". I dočekali su taj dan, 19. marta 1996. godine prilikom reintegracije naselja Grbavica.

Uoči svake utakmice u današnjem Bulevaru Ivice Osima 27 Tifina Grbavica nas podsjeća na neizmjernu ljubav prema Grbavici i Dolini ćupova...

... A onda Željin, stadion gledam vidim ponos tvoj život ću dati, al' tebe ne dam jer ti si život moj...     

federalna.ba/Muhamed Bikić

Grbavica Željezničar stadion