42. Pozorišne/Kazališne igre BiH u Jajcu: Večeras predstava NP Tuzla "Djelidba"
(Izvor: Narodno pozorište Tuzla)

42. Pozorišne/Kazališne igre BiH u Jajcu: Večeras predstava NP Tuzla "Djelidba"

U takmičarskom programu  42. Pozorišnih/Kazališnih igara BiH u Jajcu, koje se održavaju  od 1. do 8. jula , na daskama tamošnjeg Doma kulture  večeras će u 19 sati biti odigrana predstava Narodnog pozorišta Tuzla "Djelidba". Rađena je  prema tekstu Skendera Kulenovića a režiju potpisuje Miralem Zupčević.

Drama „Djelidba“ Skendera Kulenovića je komedija u tri čina, a prvu verziju je Kulenović napisao 1946. godine. Radnja ove komedije je smještena u bosansko selo, neposredno po završetku Drugog svjetskog rata. Zaplet se dešava oko humanitarne pomoći, koja treba da stigne i da se podijeli narodu. Međutim, u podjelu pomoći se upliću prsti lokalnih moćnika, koji po nacionalnom ključu što više pomoći nastoje namaknuti svome selu i svome narodu. U cijeloj zbrci oko spiskova za dodjelu pomoći, humanitarni konvoj dolazi i prolazi, a lokalni narod ostaje praznih ruku.

U predstavi igraju Nenad Tomić, Nermin Omić, Milenko Iliktarević, Elvis Jahić, Elvira Aljukić, Siniša Udovičić, Adnan Omerović, Midhat Kušljugić, Edis Žilić, Luka Spasojević i Nedim Malkočević. Koistimografiju je radila Vesna Teodosić a saradnik za muziku je Denis Hadžić.

Praizvedba „Djelidbe“ upriličena je na sceni Narodnog pozorišta Sarajevo, u februaru 1948. godine. Treći čin ove drame Kulenović je dopisao tek 1956. godine, a nova „Djelidba“ premijeru doživljava 2. novembra 1957. godine u Narodnom pozorištu Mostar. Godinu poslije mostarska produkcija „Djelidbe“ učestvuje na „III Sterijinom pozorju“, te tako postaje prva predstava iz Bosne i Hercegovine koja je svoju izvedbu doživjela na ovom prestižnom pozorišnom festivalu. Komedija „Djelidba“, u režiji Ahmeda Muratbegovića postavljana je i na sceni Narodnog pozorišta Tuzla, a premijera se dogodila 17. septembra 1960. godine.

Skender Kulenović je bosanskohercegovački pisac i akademik. Rođen je 02. septembra 1910. godine u Bosanskom Petrovcu, a umro je 25. januara 1978. godine u Beogradu. Kao književnik bavio se pisanjem pjesama, poema, kritika, putopisa, eseja, komedija, priča, crtica i romana. Studije prava je napustio 1935. godine kako bi se posvetio novinarskom i književnom radu. Bio je suosnivač časopisa „Putokaz“. Poslije Drugog svjetskog rata je živio u Sarajevu, Beogradu i Mostaru. Dobio je veliki broj nagrada i priznanja. Bio je redovan član Srpske akademije nauka i umjetnosti, Akademije znanosti i umjetnosti Bosne i Hercegovine i Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.

"Skender Kulenović, taj genije, spada u našu klasiku. Predstavu ‘Djelidba’ kojoj je prisustvao Kulenović, svojevremeno su u Sarajevu napustili Rodoljub Čolaković i Đuro Pucar. Glumci su izveli tu predstavu do kraja, a Kulenović je pao u nemilost, otjerali su ga u Mostar… Riječ je o drami s komičnim elementima. Drago mi je što sam radio s darovitim studentima i ljudima. Niko od njih me nije razočarao, ni kao čovjek, ni kao saradnici – rekao je o svom doživljaju dramskog predloška i predstave  profesor Miralem Zupčević

Miralem Zubčević obrazovao se na Fakultetu dramskih umjetnosti u Beogradu, na kojem je stekao zvanje diplomiranog glumca. Ostavio je veliki trag u kinematografiji i pozorištu južnoslavenskog prostora. Pored uloge Taleta u istoimenoj TV seriji, po kojoj ga najveći dio auditorijuma prepoznaje, velika glumačka ostvarenja je napravio i u TV dramama, filmovima i serijama, poput „Olovna brigada“, „Kože“, „Igmanski marš“, „Hasanaginica“, „Priče iz fabrike“, „Moj brat Aleksa“, „Djelidba“, „Bulevar revolucije“, „Remake“, „Dobro uštimani mrtvaci“, „Nafaka“ i drugi. Jednako važne i velike uloge ostvario je i na pozorišnim scenama. Posebna glumačka ostvarenja Zubčević je napravio ulogama u predstavama „Rukante“, u produkciji Kamernog teatra 55 i „U Zvorniku ja sam ostavio svoje srce“, u produkciji Narodnog pozorišta Sarajevo. Pored velike karijere ostvarene u filmskim i pozorišnim produkcijama, Miralem Zubčević je djelovao i kaodramski pedagog, bio je i dugogodišnji profesor na Akademiji scenskih umjetnosti u Sarajevu, a izveo je i nekoliko klasa na Akademiji dramskih umjetnosti u Tuzli. Na sceni Narodnog pozorišta Tuzla, Miralema Zubčevića publika je imala priliku gledati u sezoni 1997/98., u predstavi “Don Žuan” po tekstu Molièra u režiji Zlatka Svibena. Saradnju s ovim pozorištem Zubčević je ostvario i u pozorišnoj sezoni 2010/2011. kada je na scenu postavio djelo “Stranci pred rajem” autorice Vernese Kellner Berbo.

“Djelidba Skendera Kulenovića osuđena je na zabranu od tadašnje komunističke cenzure na prvoj premijeri u Sarajevu 1947. Skender je kažnjen premještajem u Mostar.Radnja drame odvija se u Tufkinoj kahvi, gdje se sastaju predstavnici muslimana, katolika i pravoslavaca da podijele pomoć koja stigla u Gluhu Bukovicu. Svako se bori da njegov narod dobije što više, a zapravo svi se bore za svoj lični interes. Mirlem Zupčević je prepoznao univerzalnu vrijednost drame, koja iako davno pisana, vrišti svojom aktuelnošću. Prišao s velikim poštovanjem prema velikom piscu, postavio je integralni tekst, a njenov glavni zadatak bio je osmisliti tipove i likove u drami, ogoliti karaktere, naglasiti Skenderov neponovljivi humor. Njegov rad iskusnog pedagoga glume uveliko je pomogao svim kolegama glumcima da naprave upečatljiv i duhovit lik.” - kazala je o predstavi  Hasija Borić, selektorica Takmičarskog programa 42. Pozorišnih/Kazališnih igara BiH u Jajcu.

federalna.ba

pozorišna predstava