videoprilog Ines Alijagić (Dnevnik 2)

Godišnjica zločina u Keratermu: U jednoj noći strijeljano više od 190 logoraša

Saveza logoraša u BiH, Regionalni savez logoraša regije Banja Luka te Udruženja logoraša „Prijedor '92.“ i „Kozarac“ obilježili u danas je 30 godišnjicu od zločina u logoru Keraterm u Prijedoru.

Prema izvještajima, zarobljenici su držani u četiri prostorije, koje su se koristile kao skladišta nekadašnje tvornice keramike. Većina muškaraca je bila u životnoj dobi od 15 do 60 godina, a u logoru je u jednom periodu bilo zatočeno i nekoliko žena.

Oko 3.000 civila bošnjačke i hrvatske nacionalnosti prošlo je kroz logor Keraterm, od kada je uspostavljen, 24. maja, do njegovog zatvaranja, 5. augusta 1992. godine. U tom periodu ubijen je 371 logoraš.

Na današnji dan, u noći 24. jula 1992. u logoru Keraterm je izvršen masakr koji Haško tužilaštvo opisuje kao jedan od pojedinačno najtežih zločina izvršenih tokom rata u BiH.

„Tu noć ne može niko zaboraviti. Te su ljude doveli 22. Držali su ih dvije noći. Treći dan su ljudima dali po čašu vode. To im je zadnja voda koju su popili. Da bi ih navečer masakrirali na najgori mogući način, natovarili u kamione, nađeni su u masovnoj grobnici Tomašica. Sve dokaze imamo, a sud ništa ne radi“, govori Fikret Alić, bivši logoraš.

Mirsada Džolić bivša je logorašica: „Muž mi je ubijen ovdje, u 'trojki'. Džolić Husein imao je 33 godine. Ostalo mi je troje djece. Mene su zatvorili u Trnopolje. U jednu su me kuću zatvorili, gdje je bio komadant logora Slobodan Kuruzović. Svaku noć je dolazio, silovao me pred mojom djecom i bila sam tu dva i po mjeseca do tri mjeseca. Jedva me je pustio napolje. 28 članova svoje familije sam izgubila. Oca još tražim“.

Za zločine u logoru Keraterm pred Haškim tribunalom osuđeno je 7 osoba, među kojima je i komandir logora Duško Sikirica. Pred Sudom BiH osuđeni su Dušan Fuštar i Duško Knežević, a zločini počinjeni u logoru Keraterm bili su i dio optužnica protiv presuđenih ratnih zločinaca Biljane Plavšić, Momčila Krajišnika, Radoslava Brđanina, Miće Stanišića i Stojana Župljanina. Osim dva stražara, svi su osuđeni po komandnoj odgovornosti što znači da direktni izvršioci zločina još uvijek nisu procesuirani.

„Tuga na osnovu koje ćemo izvući određene zaključke na osnovu kojih će biti bolje svim ljudima u državi BiH. Ti zaključci su vrlo jasni. Utvrditi šta se i kako se dešavalo na svim ovim i 657 mjesta logora i mjesta zatočeništva širom BiH, te utvrditi odgovorne i sankcionisati“, poručuje Seid Omerović, predsjednik Saveza logoraša u BiH.

Predsjednik Regionalnog saveza udruženja logoraša regije Banja Luka Mirsad Duratović ističe kako obim zločina u Prijedoru prevazilazi sve dosad donesene presude: „Za Prijedor je donesena 61 pravosnažna presuda. Posmrtni ostaci Prijedorčana eksumirana su na 501 lokaciji u 10 opština u tri države. Međutim, do danas nismo dobili satisfakciju, očekujemo da će i proces za Keraterm biti nastavljen“.

Na prostoru bivšeg logora Keraterm do 6. augusta bit će izložena instalacija„Prijedorski logori smrti“ sa imenima 815 zatočenika koji su ubijeni ili posljednji put viđeni u logorima Keraterm i Omarska.

federalna.ba

Keraterm godišnjica
NATO godišnjica NATO štab Sarajevo
0 02.04.2024 11:20
KJU Porodično savjetovalište godišnjica
0 01.04.2024 08:07
Tokio metro napad godišnjica
0 21.03.2024 09:00
Bugojno godišnjica logor stadion
0 19.03.2024 18:17