29 godina od ključnih događaja za odbranu Sarajeva i BiH
Pripadnici Zelenih beretki i Armije Republike Bosne i Hercegovine danas su položili cvijeće i odali počast saborcima čija su imena ubilježena na spomen-pločama u nekadašnjoj Dobrovoljačkoj ulici, poginulim tokom dva presudna dana u odbrani države Bosne i Hercegovine, podsjetio je predsjednik Udruženja "Zelene beretke" Stari Grad Vahid Alić.
„Drugog maja“, kazao je Alić, „JNA je pokušala zauzeti centar Sarajeva i staviti pod kontrolu ključne državne institucije Bosne i Hercegovine, stajući na stranu agresora.“
Paralelno s tim, na Sarajevskom aerodromu zarobljen je tadašnji predsjednik Predsjedništva Alija Izetbegović zajedno s delegacijom na povratku s mirovnih pregovora iz Lisabona. Dogovoreno je povlačenje JNA iz komande na Bistriku u zamjenu za oslobađanje predsjednika Izetbegovića.
„Nažalost, ni tada bivša JNA nije ispoštovala dogovor kada je trebala izaći samo sa ličnim stvarima. U kolonu za razmjenu pod punom ratnom opremom krenuli su i naoružanjem koje su upotrijebili na branioce u ovoj bivšoj Dobrovoljačkoj”, rekao je Alić.
Na pripadnike Teritorijalne odbrane otvorena je vatra i došlo je do pucnjave na obje strane, uprkos naređenju da se obustavi vatra, koje je izdao nedavno preminuli general Armije BiH Jovan Divjak. Izetbegović se nalazio u toj koloni u vozilu UN-a. Divjak i Izetbegović su kasnije svjedočili o događajima u Dobrovoljačkoj ulici.
U okršaju branilaca Sarajeva i pripadnika bivše JNA u Dobrovoljačkoj, prema podacima Tužilaštva BiH, smrtno je stradalo sedam, a ranjeno 14 osoba. Izetbegović je tada stigao na sigurno, a kolona JNA je nastavila do Lukavice.
Pripadnici Teritorijalne odbrane Armije RBiH tada su zarobili određeni broj vojnika JNA, koji su kasnije razmijenjeni. Tužilaštvo BiH je vodilo istragu o ovom slučaju koja je 2012. obustavljena.
O slučaju "Dobrovoljačka" stav je dao i Haški sud koji je ustanovio da je kolona JNA u Dobrovoljačkoj ulici bila "legitimna vojna meta". U jednom od posljednjih intervjua prije smrti 2002. godine, general Milutin Kukanjac, tadašnji komandant 2. Vojne oblasti, potvrdio je da je u Dobrovoljačkoj 3. maja 1992. godine smrtno stradalo šest pripadnika JNA. Stradanje pripadnika JNA, kao i prethodnih godina, biće obilježeno 10. maja u Istočnom Sarajevu.