25 godina pokušava pronaći pet milijuna komada Lego kocki izgubljenih u moru
Žena koja je provela 25 godina pokušavajući pronaći pet milijuna Lego komada izgubljenih u moru napisala je knjigu o ovom projektu, a postala je poznata i kao 'Lego Lady'.
Priča počinje 13. veljače 1997., kada je Tokio Express, teretni brod koji je isplovio iz Rotterdama, pogodio val kod obale Cornwalla.
Među 62 transportna kontejnera na brodu – neki su prevozili upaljače za cigarete, dijelove crijeva, kotače kolica, vrtni alat i namještaj – bio je jedan s gotovo pet milijuna komada Lego kutija, koje su na kraju završile u moru.
Godinama nakon toga, kupači na plaži su pronašli Lego kocke, ne samo na obalama Cornisha, već i do irske atlantske obale.
Tracey Williams i njezina obitelj uživali su u potrazi za komadima na obalama u blizini njihove kuće na južnoj obali Devona, rekavši da je neobična potraga za blagom postala 'vrhunac svakog odlaska na plažu'.
Williams je na kraju potragu pretvorila u projekt, dokumentirajući svoje korake na društvenim mrežama. Projekt se zove 'Lego izgubljen na moru', a to je sada predmetom njezine nove knjige.
U svojoj knjizi Williams objašnjava kako je postala poznata kao 'Lego Lady', nakon što je bila fascinirana činjenicom da je velik dio Lego kocki bio s morskom tematikom.
Nakon što je BBC saznao za priču, postala je poznata, a stotine osoba su se javile kako bi podijelile svoja Lego otkrića. Mnogi su objavili slike na društvenim mrežama.
Privučena je pozornost diljem svijeta s ljudima koji su letjeli čak iz SAD-a kako bi pronašli komade za sebe.
“Činilo se da su ga oceanske struje odnijele velik dio do sjeverne obale Cornwalla, gdje je otkriven na gotovo svakoj plaži od Land’s Enda do Budea.
"Komadi su viđeni sve do St. Beesa u Cumbriji i čak na zapadu do Spanish Pointa na irskoj obali Atlantika, gdje je Lego zmaj uočen početkom 2021."
Njezin projekt postao je dio šire studije objavljene prošle godine, koja je otkrila da Lego kocke mogu "preživjeti" u oceanu čak 1300 godina.
Istraživači sa Sveučilišta u Plymouthu analizirali su komade koji su pronađeni na obalama jugozapadne Engleske, potvrđujući starost pojedinačnih dijelova i vagajući ih – prije nego što su usporedili rezultat s rezultatima ekvivalentnih neiskorištenih komada.
Dr Andrew Turner, izvanredni profesor znanosti o okolišu, rekao je: “Lego je jedna od najpopularnijih dječjih igračaka u povijesti i dio njegove privlačnosti uvijek je bila njegova trajnost".
“Posebno je dizajniran za igranje i rukovanje, pa možda nije posebno iznenađujuće da unatoč tome što bi mogao biti u moru desetljećima, nije značajno istrošen".
“Međutim, potpuni opseg njegove trajnosti bio je čak i iznenađenje za nas".
“Djelovi koje smo testirali bili su izglađeni i promijenili boju, a neke od struktura su se slomile i fragmentirale, što sugerira da bi se, osim što su dijelovi ostali netaknuti, mogli i razbiti u mikroplastiku".
“Još jednom se naglašava važnost da ljudi pravilno odlažu korištene predmete kako bi se osiguralo da ne predstavljaju potencijalne probleme za okoliš.”
federalna.ba/Lad Bible