videoprilog Ane Skopljak (Dnevnik 2)

11-godišnja Palestinka igru i školu zamijenila izvještavanjem s ratišta

Više od 100 novinara ubijeno je u Pojasu Gaze od početka sukoba Izraela i Hamasa 7. oktobra. Podaci su to organizacije Reporteri bez granica, koji tvrde i kako je ovo najsmrtonosniji rat za novinare ikada. Ipak, uprkos opasnostima novinari nastavljaju svoj posao, pa i oni najmlađi poput Sumeje Vajšeh, 11-godišnje djevojčice koja umjesto da se igra izvještava iz ratnih zona.

Rat u Gazi je nemilosrdan. Opasnost je svuda. Plavi “Press” prsluk nije garant sigurnosti, ali i pored toga, 11-godišnja ratna reporterka hrabro korača ulicama, naoružana samo odlučnošću da ispriča palestinske priče. Njeno ime je Sumeja Vušah.

“Uvijek sam željela biti novinarka i ući u svijet medija. U prošlosti bih uvijek imitirala novinare, željela biti poput njih, a sada sam to i postala. Imala sam teško iskustvo u izbjeglištvu, dok sam išla ka sjeveru gdje sam živjela u gladi 47 dana”, priča ona.

Kao jedan od najmlađih ratnih reportera u Gazi, ali i ratnih reportera uopšte, Sumeja ima svoj tim koji joj pruža podršku i pomoć. Tu je njen otac, koji joj pomaže pisati priloge za dopisništva s kojima sarađuje, kao i kamerman, koji je od prvog dana bio tu pružajući joj podršku i učeći je kako da izvještava profesionalno.

“Kao novinar, susrećem se s mnogobrojnim teškoćama na terenu s ljudima. Osjećam mnogo straha i tjeskobe, pogotovo zbog izviđačkih dronova koji stalno lete unaokolo. Ali moram raditi svoj posao, uprkos strahu”, ističe palestinski novinar Muamer el-Karinavi.

Jedanaestogodišnja djevojčica straha nema jer, kako kaže, uzor joj je Širin Ebu Akleh, novinarka Al Džazire koja je ubijena tokom izvještavanja o raciji u izbjegličkom kampu u Dženinu. Ona je, nažalost, jedna od stotinu ubijenih novinara u Gazi, ratu u kojem je prema podacima organizacije Reporteri bez granica ubijeno najviše novinara u ratu ikad.

“Ako nam brojevi nešto govore, to je da od 7. oktobra nijedno mjesto u Gazi nije sigurno, nijedan novinar u Gazi nije pošteđen i masakar nije zaustavljen”, naglasio je Christophe Deloire, generalni sekretar Reportera bez granica.

Palestinski novinari su optužili Izrael za konstantno kršenje međunarodnog prva koji štiti novinare koji izvještavaju iz ratnih zona. Da nije njih mi ne bismo imali sliku Gaze, dokumentovanih ratnih zločina nad civilima kojih je ubijeno više od 31.000.

federalna.ba

Pojas Gaze Palestina novinari Reporteri bez granica